Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 20.06.2014

GPW powołała Instytut Analiz i Ratingu (IAiR), agencję ratingową dla obligacji

Warszawska giełda powołała w piątek Instytut Analiz i Ratingu (IAiR), którego zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa krajowego rynku nieskarbowych papierów dłużnych, m.in. w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowała GPW w komunikacie.
Giełda Papierów Wartościowych w WarszawieGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie materiały prasowe, GPW

- Powołanie Instytutu jest kontynuacją działań GPW w zakresie poprawy jakości polskiego rynku kapitałowego i wzmacniania jego roli w finansowaniu rozwoju kraju. Utworzenie niezależnej instytucji w celu uwiarygodnienia polskiego rynku kapitałowego, w szczególności monitorowania ryzyka na rynku obligacji, było jedną z najważniejszych rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego w roku 2013 - wskazano w komunikacie.

Rynek z potencjałem

Prezes GPW Adam Maciejewski stwierdził, że polski rynek obligacji nieskarbowych, mimo dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, wciąż ma przed sobą ogromny, przynajmniej kilkunastokrotny potencjał wzrostu. - Wzrost rynku wymaga jednocześnie lepszego systemu zarządzania ryzykiem i ochrony interesu inwestorów, czyli powszechnie stosowanego i łatwo dostępnego ratingu. To właśnie rola Instytutu Analiz i Ratingu - podkreślił szef giełdy.

Na początek papiery polskie

W komunikacie zaznaczono, że nowopowstała agencja będzie w pierwszej kolejności skoncentrowana na rynku lokalnym, w dalszej perspektywie również na rynku środkowoeuropejskim. Dodano, że GPW wprowadzi system zachęt do uzyskiwania ratingu przez emitentów oraz nowy model rynku papierów dłużnych. - Celem IAiR ma być pokrycie ratingiem jak największej liczby emitentów i emisji nieskarbowych papierów dłużnych - czytamy.

Oferta agencji będzie poszerzana

- Zakładamy stopniowe uzupełnienie oferty IAiR o produkty informacyjne i analityczne związane z rynkiem długu oferowane inwestorom. IAiR powinien stać się w pełni operacyjną instytucją w ciągu roku od momentu założenia. Uzyskanie dodatniej rentowności jest zakładane po trzech-czterech latach działalności - poinformowała cytowana w komunikacie prezes IAiR Maja Goettig.
Poza Goettig w zarządzie IAiR znalazł się Błażej Lepczyński, a w skład rady nadzorczej weszli: Michał Chyczewski, Wiesław Rozłucki, Jacek Fotek, prof. Andrzej Wojtyna oraz prof. Dariusz Filar.
Maja Goettig w ostatnich latach była główną ekonomistką i strategiem ds. Europy Centralnej w KBC Securities, a wcześniej główną ekonomistką Banku BPH. Od 2011 r. jest członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

PAP, abo