Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 15.07.2014

GPW nadal bez nowego prezesa, WZA ponownie przerwane

Walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych zostało we wtorek ponownie przerwane, tym razem do 25 lipca, gdyż nie ma jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego na powołanie Pawła Tamborskiego na nowego prezesa GPW.
Posłuchaj
  • Przewodniczący WZA, mecenas Marek Wierzbowski (IAR): Posiedzenie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zostało przerwane do 25 lipca
  • Analityk ING TFI Paweł Cymcyk (IAR): akceptacja KNF jest niezbędna
  • Paweł Tamborski, były minister skarbu nie może jednak objąć stanowiska, bo nie ma wymaganych przez prawo zgód Komisji Nadzoru Finansowego, relacja (IAR) Arkadiusz Augustyniak
  • Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adamia Smitha (IAR): giełda już od kilku lat ma niezmienne cele strategiczne, które odkładane były ze względów politycznych
Czytaj także

Walne zgromadzenie 26 czerwca wybrało na prezesa GPW Pawła Tamborskiego. Były minister skarbu nie może jednak objąć stanowiska, bo nie ma wymaganych przez prawo zgód Komisji Nadzoru Finansowego.

Paweł Tamborski nowym prezesem GPW. Czy KNF zdąży ze zgodą?

KNF zwleka

8 lipca podczas posiedzenia KNF nie zaopiniowała kandydatury Tamborskiego. Następne posiedzenie Komisji zaplanowano na 22 lipca. Tamborski musi uzyskać zgodę KNF na objęcie stanowiska do 26 lipca - wówczas minie miesiąc od rozpoczęcia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy GPW.

Polityczna przeszłość

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk wyjaśnia, że akceptacja KNF jest niezbędna w przypadku obsadzania wysokich stanowisk w instytucjach finansowych. Ekspert uważa, że Paweł Tamborski ma doświadczenie ekonomiczne i powinien być dobrze odbierany przez rynek. Paweł Cymcyk dodaje, że nie powinna przeszkadzać także polityczna przeszłość byłego wiceministra skarbu.

Cele strategiczne GPW
Eksperci już jednak mówią o najważniejszych zadaniach przyszłego prezesa. Jak zaznaczył w Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha, giełda już od kilku lat ma niezmienne cele strategiczne, które odkładane były ze względów politycznych. Ekspert zaznaczył, że takim celem polskiej giełdy jest wspólne działanie z giełdą wiedeńską i połączenie się tak, by stworzyć środkowo-europejską platformę rynku kapitałowego. Jeśli nowy prezes giełdy będzie tę strategie realizował, to zarówno rynek polski jak i środkowo europejski na tym zyskają -zaznaczył Andrzej Sadowski. Dodał, że naszego obszaru Europy bez wątpienia brakuje integratorów by stworzyć poważną alternatywę dla rynku chociażby we Frankfurcie.

Nowy prezes GPW: człowiek na ciężkie czasy >>>

Nowy szef warszawskiego parkietu był podsekretarzem stanu w ministerstwie skarbu państwa od 23 stycznia 2012 roku. Do jego kompetencji należało między innymi nadzorowanie rynku kapitałowego w Polsce. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008 - 2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999 - 2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994 - 1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993 - 1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991 - 1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Odchodzący prezes GPW o swojej kadencji: Krótka, ale bardzo udana

TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, IAR, abo, awi