Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 26.08.2014

Wzrosty na Wall Street. S&P 500 w trakcie sesji po raz pierwszy w historii powyżej 2000 pkt.

Poniedziałek na Wall Street przyniósł wzrosty, które w trakcie sesji, po raz pierwszy w historii, wyniosły indeks S&P 500 powyżej poziomu 2000 pkt. Dobre nastroje na rynku to efekt wystąpień najważniejszych bankowców centralnych w Jackson Hole.
Wzrosty na Wall Street. SP 500 w trakcie sesji po raz pierwszy w historii powyżej 2000 pkt.Glowimages.com

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,44 proc., do 17.076,87 pkt.
S&P 500 zyskał 0,48 proc. i wyniósł 1.997,94 pkt.
Nasdaq Comp. zyskał 0,41 proc. i wyniósł 4.557,35 pkt.
Prezes Fed Janet Yellen podczas sympozjum w Jackson Hole podtrzymała deklarację, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny czas".
Dodała, że choć "gospodarka zrobiła duży postęp w odbudowie rynku pracy po największym kryzysie od czasów Wielkiej Depresji", to niewykorzystanie zasobów pracy wciąż pozostaje znaczące.

Krajobraz po Jackson Hole. Mario Draghi tak jak Janet Yellen >>>

- Wydźwięk wystąpienia Yellen nie był ani nadmiernie jastrzębi, nie był też gołębi. Spodziewamy się podwyższenia stóp proc. przez Fed w połowie przyszłego roku, tego spodziewa się również rynek, co widoczne jest w rentownościach dwu- i trzyletnich obligacji - ocenił Ian Lyngen, analityk rynku długu w CRT Capital.
Draghi: europejska gospodarka nadal znajduje się w słabej kondycji
Swoje wystąpienie w Jackson Hole miał również w trakcie weekendu prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.
Stwierdził on, że europejska gospodarka nadal znajduje się w słabej kondycji, a Europejski Bank Centralny jest gotów w dalszym ciągu tak kierować polityką monetarną, żeby odpowiadać na gospodarcze wyzwania strefy euro.
Po słowach prezesa EBC wyraźnie spadały rentowności obligacji krajów strefy euro. Do najniższych poziomów w historii spadły miedzy innymi rentowności 10-letnich obligacji Włoch i Hiszpanii jak również niemieckich 5-letnich papierów skarbowych.
- Wypowiedzi prezesów EBC i Fed potwierdziły, ze polityka obu banków centralnych zmierza w przeciwnych kierunkach. Część inwestorów nie wierzyła, ze Yellen jest gotowa do zacieśniania, a Draghi do wprowadzenia luzowania ilościowego. Z tego co usłyszeliśmy wynika jednak, że możliwość takich scenariuszy istnieje - ocenił Peter Rosenstreich, analityk Swissquote Bank.
Najlepszy tygodniowy wynik indeks S&P 500 od kwietnia
Indeks S&P 500 zyskał w ubiegłym tygodniu 1,7 proc. i był to jego najlepszy tygodniowy wynik od kwietnia. W tym roku benchmarkowy indeks amerykańskich giełd zyskał już 7,8 proc. i należy w tym roku do najlepszych indeksów rynków rozwiniętych.

Źródło: US CBS/x-news

Wzrostom na amerykańskich giełdach nie były w stanie zaszkodzić słabsze wyniki amerykańskiej gospodarki na początku roku oraz niestabilna sytuacja geopolityczna na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.

PAP, awi