Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 01.12.2014

Rubel ciągle gwałtownie tanieje. Historyczne spadki

Rubel wciąż gwałtownie tanieje. W poniedziałek na otwarciu giełdy w Moskwie za dolara płacono 51,66 rubla, tj. o 1,25 RUB więcej niż na piątkowym zamknięciu. Za euro dawano 64,35 rubli, czyli o 1,45 RUB więcej niż w piątek na koniec dnia.
Rubel ciągle gwałtownie tanieje. Historyczne spadkiWikimedia Commons
Posłuchaj
  • Rosyjski rubel nie przestaje spadać - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Tak tani rubel nie był jeszcze nigdy.
W ubiegłym tygodniu rosyjska waluta straciła wobec dolara 5,3 rubla, a wobec euro - 6,17 rubla. Tylko w piątek kurs rubla w stosunku do USD spadł o 1,72 RUB, a w stosunku do euro - o 1,92 RUB.

Konsekwencja decyzji OPEC
Obecną przecenę rubla eksperci tłumaczą ostrym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. W poniedziałek rano za baryłkę ropy Brent płacono 68,47 dolara. To najniższa cena "czarnego złota" od października 2009 roku.

OPEC nie zetnie wydobycia ropy naftowej, ta tanieje. To cios w Putina

Kraje OPEC zdecydowały utrzymać na dotychczasowym poziomie produkcję ropy, której cena jest najniższa od 4 lat i wynosi ponad 70 dolarów. Na inną decyzję liczyła nie zrzeszona w organizacji Rosja, w którą mocno uderzają spadające ceny.

Dla Moskwy dopiero poziom 100 dolarów za produkowaną w Rosji ropę Ural jest wystarczający dla stabilizacji budżetu.

OPEC nie zmniejszy wydobycia ropy. "Paliwo może być tańsze nawet o dwadzieścia kilka groszy".

Źródło: Agencja TVN/x-news

Na kurs rubla wpływają też sankcje nałożone na Rosję przez USA i Unię Europejską z powodu agresywnej polityki Moskwy wobec Ukrainy. Restrykcje te ograniczyły kontrolowanym przez Kreml koncernom i bankom dostęp do zagranicznych rynków kapitału.
Uczestnicy rynku nie wykluczają dalszej przeceny rosyjskiej waluty. Zdaniem cytowanego w sobotę przez dziennik "Kommiersant" głównego analityka Nordea Banku Dmitrija Sawczenki, jeśli ceny ropy spadną poniżej 70 USD, to kurs rubla wobec dolara będzie szukać równowagi powyżej 50 RUB za 1 USD.

Według dziennika "Wiedomosti", poprzednio tak gwałtownie spadały one w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku. Zdaniem rosyjskiej gazety konsekwencje mogą być porównywalne do tych sprzed 30 lat - niewypłacalności Meksyku i rozpadu ZSRR.
"Wiedomosti" także cytują analityka Danska Banke Allana von Mehrena, który przypomniał, że silny spadek cen ropy w latach 1997-98 był jednym z przyczyn krachu finansowego Rosji w sierpniu 1998 roku.
Rosja największym producentem ropy
Rosja jest największym producentem ropy na świecie. Wpływy z eksportu ropy i gazu ziemnego stanowią połowę dochodów jej budżetu.
Zdaniem analityków Sbierbanku, jeśli cena ropy zejdzie do 65 USD za baryłkę, to rubel potanieje do 55 RUB za dolara. Eksperci Raiffeisenbanku oceniają, że kurs równowagi rubla przy cenie ropy na poziomie 65 dolarów wynosi 60 RUB za 1 USD.
Ekonomiści oceniają, że krytyczny dla stabilności systemu finansowego Rosji może być spadek cen ropy do 60 dolarów. W takiej sytuacji - twierdzą - konieczna będzie sekwestracja budżetu, czyli cięcie wydatków. Budżet na 2015 rok i okres planowany 2016-17 oparto na prognozie, że średnia cena ropy w ciągu tych trzech lat wyniesie 100 dolarów.
"Wiedomosti" obliczyły, że od początku roku na podtrzymanie kursu rubla Bank Rosji wydał już 90 mld USD, tj. 4,5 proc. PKB.

IAR/PAP, jk, awi