Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 15.01.2015

Frank szwajcarski ucieka przed euro, bo nie chce z nim iść na dno

Utrzymanie stałego kursu euro w stosunku do franka nie jest więcej potrzebne, gdyż sytuacja ekonomiczna jest tak dobra, że euro nie musi być więcej chronione - argumentował podczas konferencji prasowej Thomas Jordan, szef Narodowego Banku Szwajcarii. Tymczasem Standard Bank uważa to tłumaczenie za wybieg, a decyzja Szwajcarów wynika z braku wiary we wspólną walutę.
Szwajcarzy nie chcą być przytwierdzeni do tonącego statku (eurostrefy), ani wspólnej waluty (euro)."Szwajcarzy nie chcą być przytwierdzeni do tonącego statku (eurostrefy), ani wspólnej waluty (euro). EPA/ENNIO LEANZA Dostawca: PAP/EPA.
Posłuchaj
  • Utrzymanie stałego kursu euro w stosunku do franka nie jest więcej potrzebne, gdyż sytuacja ekonomiczna jest tak dobra, że euro nie musi być więcej chronione - argumentował podczas konferencji prasowej Thomas Jordan, szef Narodowego Banku Szwajcarii.Krystyna Nurczyk, dla Polskiego Radia./IAR/
Czytaj także

Dotychczas kurs euro był sztucznie utrzymywany przez Narodowy Bank Szwajcarii na stałym poziomie - 1,20.

Szwajcarzy: podtrzymywanie euro jest bezsensowne

„Nie ma sensu, z powodów ekonomicznych, prowadzić dalej bezsensownej polityki" - tłumaczył prezes Narodowego Banku. "Nie mamy wpływu na rynki międzynarodowe, dlatego wycofanie się było lepsze” - zapewnił.

Steen Jakobsen (Saxo Bank): Szwajcarzy wracają do reguł rynkowych

Od rana, kiedy decyzja ta została ogłoszona, zanotowano znaczny spadek wartości euro, które kosztuje teraz poniżej jednego franka. Szwajcarska giełda straciła już 12 %.

Ekonomista: Odwiązanie franka od euro może mieć związek ze skupem obligacji przez EBC

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Standard Bank: Szwajcarzy uważają euro za "tonący statek"

Wycofanie się Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) z obrony franka i w efekcie jego umocnienie może być sygnałem, że bank jest pesymistycznie nastawiony do perspektyw dla eurostrefy i wspólnej waluty - sądzi Timothy Ash ze Standard Banku.

Szwajcarzy chcą się odczepić od tonącego statku – eurozony i wspólnej waluty
Według niego uwolnienie kursu franka przez SNB może oznaczać, że "Szwajcarzy nie chcą być przytwierdzeni do tonącego statku (eurostrefy), ani wspólnej waluty (euro), spodziewają się działań interwencyjnych EBC typu QE (luzowania ilościowego) i w konsekwencji dalszego osłabienia euro".

Tymczasem na umocnieniu franka szwajcarskiego skorzystają konsumenci szwajcarscy, stracą – eksporterzy

Na tej decyzji zyskają przede wszystkim obywatele Szwajcarii kupujący za granicą - będzie nawet o 20% taniej. Szczególnie zyskają centra hadlowe blisko szwajcarskiej granicy, np. w Niemczach, i firmy eksportowe.

Kurs franka szwajcarskiego przekroczył 4 zł. Pierwsze wyliczenia, o ile wzrasta rata kredytu

Zdaniem ekspertów, straci na tym sam Narodowy Bank Szwajcarii, który od wielu miesięcy gromadził obcą walutę, przede wszystkim właśnie w euro.

Prezes Banku Szwajcarii: Rynki przereagowują, ale wrócą do rozsądnych wartości

Źr. SNB BNS/x-news

Prezes Narodowego Banku Szwajcarii zapewnia, że SNB cały czas obserwuje rynki walutowe i jeśli będzie to konieczne, ponownie może wprowadzić limit ceny euro. Ma on jednak nadzieję, że rynek się ustabilizuje i nie będzie to więcej konieczne.

IAR, PAP, jk

/