Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 24.03.2014

Problem ze słuchem? "Można pomóc prawie każdemu"

Co trzeci Polak ma wrodzone lub nabyte zaburzenia słuchu. Ostatnie badania wykazały, że co piąty 7-8-latek ma problemy ze słuchem, a aż 15 proc. dzieci ma szumy uszne.
Badanie zewnętrznego przewodu słuchowegoBadanie zewnętrznego przewodu słuchowegoGlow Images/East News

- Fakt, że z naszym słuchem jest troszkę gorzej, wynika z tego, że mamy coraz większe możliwości badań i ujawniamy więcej zdarzeń niepożądanych. Pokazujemy też, że więcej osób ma zaburzenia słuchu, które mają ewidentny wpływ na codzienne funkcjonowanie - powiedział prof. Henryk Skarżyński dyr. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Lekarz podkreślił, że słuch ma wpływ na rozwój naszej inteligencji, na to jak komunikujemy się ze światem, jak go odbieramy i jak możemy się włączyć w jego rozwój.

Gość Jedynki zwrócił uwagę na fakt, że Polacy należą do starzejących się społeczeństw. - W grupie wiekowej powyżej 70 roku życia prawie trzy czwarte osób ma problemy ze słuchem. Rozwój cywilizacji ma wpływ na pogarszanie się słuchu. Dotyczy to także dzieci i młodzieży, u których coraz częściej pojawiają się szumy uszne wskazujące, że hałas środowiskowy ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie - zaznaczył.

Prof. Krzysztof Kochanek, sekretarz naukowy w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu powiedział, że obecnie największym zagrożeniem dla młodych ludzi jest hałas środowiskowy oraz słuchanie muzyki o zbyt dużej głośności.

Prof. Skarżyński zauważył, że według prognoz, dzisiejsze młode pokolenie w wieku 40 lat będzie miało słuch obecnych 70-latków. - Te osoby będą w pełni swoich możliwości intelektualnych i fizycznych, a jednocześnie będą miały olbrzymie problemy z komunikacją społeczną - powiedział.

Prof. Krzysztof Kochanek mówił także o badaniach dotyczących wykrywania wad słuchu. - Udowodniono, że warto wcześniej wykrywać wrodzone wady słuchu, bo dysponujemy takimi środkami, które pozwalają pomóc dziecku i może być ono równoprawnym uczestnikiem życia społecznego. W Polsce prawie 100 procent dzieci objętych jest przesiewowym badaniem słuchu. Bardzo szybko wykrywamy, diagnozujemy i kierujemy na odpowiednią terapię - podkreślił.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Goście radiowej Jedynki mówili także o zachowaniach prozdrowotnych i możliwościach leczenia problemów ze słuchem. Posłuchaj całej debaty, którą prowadził dr Mariusz Gujski.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

to/asz