Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 03.03.2014

Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu: nie daj się ogłuszyć

- Cała populacja ludzka jest poddawana różnym hałasom, to są koszty rozwoju cywilizacji, które ponosimy. Powinniśmy o tym mówić, żeby unikać problemów ze słuchem - powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu: nie daj się ogłuszyćGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Henryk Skarżyński o tym jak powinniśmy dbać o uszy i co negatywnie wpływa na jakość naszego słyszenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Każdy z nas jest na szczęśindywidualnie predestynowany do tego, jak odbierać głośne dźwięki. Gdyby tak nie było, moglibyśmy powiedzieć, że do 60-70 decybeli wszystko ma być wyciszone, bo inaczej pojawi się upośledzenie słuchu. Jedna osoba znosi głośne dźwięki, a inna nie - podkreślił gość "Czterech pór roku".

Głośna muzyka, szkodliwy hałas w szkole czy pracy wpływa na problemy ze słuchem. - Hałas na przerwie w szkole na poziomie powyżej 90 decybeli nie jest rzadkością. Po takim obciążeniu ucha wewnętrznego przez kilkanaście, dziecko może dochodzić do siebie przez następne 40 minut - powiedział prof. Skarżyński.

Ale dźwięki lasu z pewnością nie szkodzą - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Prof. Skarzyński zwrócił uwagę na szumy uszne, które pojawiają się u coraz większej grupy osób. - Początkowo przemijające, później stałe, są pierwsza oznaką, że ze słuchem młodych ludzi dzieje się coś niedobrego. - Szum może także towarzyszyć zmianom zapalno-wysiękowym w uchu środkowym po przebytych chorobach - podkreślił.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Do czego prowadzi ich zaniedbanie? Dlaczego słuchawki douszne są szczególnie szkodliwe? Kiedy trzeba pomyśleć o aparacie słuchowym? Do czego prowadzą nieleczone Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

3 marca z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. W skali globu 5 procent, czyli około 360 milionów ludzi cierpi na poważne zaburzenia słuchu. Wśród przyczyn WHO wymienia też zbyt głośną muzykę czy szkodliwy hałas w pracy. Problemy mogą pojawić się także we wczesnym dzieciństwie jako skutek chorób takich jak świnka, odra czy zapalenie opon mózgowych.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(to/asz)