Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.02.2016

O serce warto dbać nie tylko w walentynki

Choroby serca i naczyń krwionośnych to nadal pierwsza przyczyna zgonów w Polsce. Co robić, żeby uchronić się przed sercowymi komplikacjami?
Posłuchaj
  • Porady specjalisty - jak dbać o serce. Przede wszystkim rzucić palenie (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

Są pewne uwarunkowania genetyczne i czynniki, na które nie mamy wpływu. Ale to tylko kilkanaście procent zagrożenia. Ponad 80 procent to styl życia i otoczenie. A więc kondycja naszego serca przede wszystkim zależy od nas.

Czytaj także
serce 1200.jpg
Jak dbać o serce po 40-stce?

- Mamy wpływ na swój styl życia - wyjaśnia profesor Ryszard Piotrowicz. Od człowieka zależy, co robi, jak się odżywia, jak pracuje, czy pali tytoń i pije alkohol. - Wszystkie te elementy w niekorzystnych proporcjach ilościowych i jakościowych mogą złożyć się na to, że pewnego dnia pod naszym domem stanie karetka reanimacyjna, czyli popularna R-ka - mówi kardiolog.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie stawia palenie tytoniu. Namawia do prób rzucenia palenia. Nawet niech to będzie za 14. próbą, ale niech pacjent wreszcie skutecznie rzuci palenie. Lekarz mówi też o rehabilitacji kardiologicznej.

Jak mądrze dbać o serce? Czy polscy pacjenci mogą u kardiologów szukać pomocy na światowym poziomie? Czy zawał serca musi prowadzić do niepełnosprawności? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Marcin Gujski

Gość: prof. Ryszard Piotrowicz (kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 16.11

ag/mk