Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.11.2012

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
Badanie wydolności sercaBadanie wydolności sercaGlow Images/East News

Wśród chorób krążenia najczęstszą jest nadciśnienie tętnicze. Cierpi na nie ponad osiem milionów Polaków. - Połowa z nich nawet nie wie, że choruje, a wśród tej połowy, która wie w połowie przypadków nadciśnienie nie jest właściwie leczone - prof. Andrzej Ciszewski, kardiolog z Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Generalnie Polacy nie dbają o serce. - Nawet kiedy mają ból zawałowy zwlekają z wezwaniem pomocy - zauważa prof. Paweł Buszman kardiolog interwencyjny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. A w przypadku zawału czas gra ogromną rolę. Im wcześniej lekarze zastosują kardiologię inwazyjną tym mniejsze szkody serce poniesie. Polski system ratownictwa jest tak zorganizowany, że osoba z bólem zawałowym w ciągu pół godziny jest dowożona do lekarza.
Jednak podstawowym czynnikiem zagrażającym sercu jest nikotynizm. Na zawał umiera co czwarty palacz. - My możemy z tym nałogiem zerwać i przedłużyć sobie życie - podkreśla dr Marcin Wełnicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak rozpoznać ból zawałowy? To ból najczęściej w klatce piersiowej, duszność i uczucie braku powietrza. Ból promieniuje często do ramienia, okolic szczęki lub przestrzeni międzyłopatkowej. Ale mogą się zdarzać też nietypowe formy. Jakie?
Posłuchaj całej debaty medycznej, którą prowadzili Iwona Schymalla i dr Mariusz Gujski. Dowiesz sie również jak żyć, żeby uchronić się przed zawałem serca
(ag)