Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 03.03.2013

Nowy rodzaj depresji, uwaga na anhedonię

- To stan, w którym zupełnie nie potrafimy się niczym ucieszyć. Może dotykać osób bardzo aktywnych, zapracowanych, żyjących z stresie – tłumaczyła w Jedynce Joanna Grzesiewska, psychoterapeuta i psychiatra.
DepresjaDepresjaGlow Images/East News

O tzw. nowej depresji, która dotyczy ludzi bardzo aktywnych zawodowo, którzy spędzają w pracy kilkanaście godzin, są w ciągłym stresie rozmawialiśmy w "Debacie medycznej” w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Jednym z kluczowych objawów tej choroby jest anhedonia, a więc brak odczuwania radości z różnych przejawów życia. - To niemożliwość ucieszenia się z czegokolwiek. Stan, w którym rzeczy, które dawnej nas cieszyły, albo były naszym celem, przestają mieć znaczenie. A mimo to cały czas dążymy do czegoś, ale cel nie jest dla nas już tak istotny. Chociaż takie osoby zmuszają się dalej do aktywności zawodowej albo rodzinnej – powiedziała Joanna Grzesiewska.

Psycholog podkreślała przy tym, że w rozpoznaniu choroby zasadniczy jest czas trwania dolegliwości. – Bo czym innym jest nawet trzydniowa chandra, bo do niej każdy ma prawo, ale czym innym stan trwający znacznie dłużej, Stan, z którym się budzimy i kładziemy się spać. Wtedy trzeba się zastanowić co się z nami dzieje – dodała Joanna Grzesiewska.

>>> Porad zdrowotnych słuchaj w moje.polskieradio.pl

Nowym zjawiskiem, związanym ze zmianą trybu są też nowego rodzaju uzależnienia. - Pojawiają się nowe uzależnienie jak od zakupów, czy internetu. Nawet w tym tygodniu miałem przypadek pacjenta, który od 13 lat jest uzależniony od internetu, a przed komputerem spędza nawet do 20 godzin na dobę – opowiadał dr Sławomir Wolniak, psychiatra, specjalizujący się w leczeniu uzależnień.

Jak temu zapobiegać, czy nowy profil pacjenta wyznacza nowe formy terapii? Czy żyjąc szybciej potrafimy się też szybciej leczyć? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Debatę medyczną” prowadziła Iwona Schymalla.

ei