Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 17.09.2012

Odkąd weszliśmy do Unii, dostaliśmy 300 mld złotych!

- Jeżeli doliczy się do tego wkład własny, to są już pieniądze większe niż nasz roczny budżet. Sukcesem jest, że nawet tam, gdzie jest poślizg - jak w przypadku autostrad - nowa infrastruktura zostaje - mówi Joanna Solska, dziennikarka "Polityki”.
W Unii Europejskiej większość krajów wprowadziła płace minimalne.W Unii Europejskiej większość krajów wprowadziła płace minimalne.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • "Klub Trójki" 17.09.2012
Czytaj także

- Projekt rodził się bardzo długo. Myślałam, by stworzyć coś, co pozwoli zarażać rodziców myślą, że wprowadzenie dzieci w kulturę i sztukę od najmłodszych lat jest rzeczą ważną - opowiada Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu www.qulturka.pl. Realizacja projektu trwała 21 miesięcy, dziś portal utrzymuje się już sam.

Z pisaniem projektu i wypełnianiem sporej ilości formularzy zmagała się także Monika Zakrzewska, szefowa Centrum DZWONI, zajmującego się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych intelektualnie. - W 2006 roku udało nam się pozyskać jako organizacji pozarządowej spore środki na utworzenie 10 Centrów DZWONI w Polsce - mówi gość Dariusza Bugalskiego w "Klubie Trójki".

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie

Dotychczas takie osoby kończyły szkołę i trafiały albo na warsztaty terapii zajęciowej, albo do środowiskowych domów samopomocy, albo po prostu zostawały w domach. Centrum DZWONI pomaga im aktywnie uczestniczyć w życiu zarówno społecznym, jak też zawodowym.

- Przez 5 lat udało nam się zatrudnić 400 osób z niepełnosprawnością intelektualną na otwartym rynku pracy w całym kraju. W samej Warszawie prawie 90 osób. Pracują w bardzo różnych miejscach: od urzędu, poprzez prace ogrodnicze i gastronomiczne, po prace pomocnicze w przedszkolach - wylicza Monika Zakrzewska. Ekspert przekonuje, że osoba niepełnosprawna intelektualnie to doskonały specjalista od spraw prostych, a w każdym miejscu znajdzie się takie stanowisko.

Za słabo zmodernizowaliśmy Polskę?

Zdaniem Joanny Solskiej brakuje bardzo ambitnych projektów, ponieważ ludzie odczuwają strach, że pieniądze mogą nie zostać w pełni wykorzystane przy takim zadaniu. - To powoduje, że Polskę zmieniamy za mało. Oczywiście każde pieniądze można wydać, w dużej części na projekty sensowne, ale trzeba też myśleć, co będzie, gdy tych pieniędzy zabraknie... - podkreśla publicystka.

W naszych audycjach pokazujemy przykłady zmian, które nastąpiły dzięki unijnym funduszom. Mówimy także o problemach z pozyskiwaniem i wykorzystaniem takich dotacji. Trójka i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapraszają do udziału w konkursie dla beneficjentów unijnych funduszy. Do wygrania nagroda rzeczowa o wartości 10 tysięcy złotych. Laureat dodatkowo będzie mógł opowiedzieć o swoim przedsięwzięciu na antenie Trójki podczas finału konkursu 10 grudnia. Szczegóły i regulamin na stronie www.twojefundusze.polskieradio.pl

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.