Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 12.12.2012

Europejski nadzór bankowy coraz bliżej

Jest nadzieja na porozumienie w sprawie europejskiego nadzoru bankowego. Tak mówili unijni ministrowie finansów przed spotkaniem w Brukseli.
Flagi państw UEFlagi państw UEeuropa.eu

Podejmują oni kolejną próbę osiągnięcia kompromisu. Ta poprzednia, w ubiegłym tygodniu zakończyła się fiaskiem. By porozumienie było możliwe konieczne będzie między innymi zażegnanie sporu francusko-niemieckiego dotyczącego zakresu działania europejskiego nadzoru bankowego. Paryż chciał, by były nim objęte wszystkie banki w strefie euro, Berlin, by tylko te najważniejsze. Cypr, kierujący pracami Unii, przygotował kompromisową propozycję i liczy, że zostanie ona zaakceptowana.. - Prezydencja zrobiła wszystko co mogła, by porozumienie było możliwe - powiedział cypryjski minister finansów Wasos Sziarlis. - To będzie na pewno długie spotkanie, ale jest nadzieja na porozumienie - dodał irlandzki minister finansów Michael Noonan.

Zgodnie z kompromisową propozycją, europejskim nadzorem zostaną objęte te banki, których próg wielkości aktywów przekroczy 30 miliardów euro i które będą działały przynajmniej w dwóch unijnych państwach, poza krajem pochodzenia. Z innych spraw do załatwienia jest postulat Szwecji, pozostającej poza strefą euro, chce dodatkowych gwarancji przy podejmowaniu decyzji. Chodzi o to, by kraje spoza strefy euro nie były przegłosowane przez państwa eurolandu. Podnoszone przez Polskę postulaty wydają się być przeforsowane - czyli równe prawa w nadzorze dla wszystkich państw - tych ze strefy euro i tych, które nie mają wspólnej waluty, oraz prymat decyzji krajowego nadzoru nad europejskim w sprawach wymogów kapitałowych.