Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 08.04.2010

Artyści wobec zbrodni katyńskiej

Siedemdziesiąta rocznica mordu katyńskiego stała się okazją nie tylko do przypomnienia faktów historycznych, ale też artystycznej refleksji.
Posłuchaj
  • Wieczór kulturalny 08-04-10
Czytaj także

W audycji Ewy Heine pojawiły się zarówno najważniejsze, jak i mało znane przykłady artystycznej recepcji katyńskiej tragedii.

Autorka przeprowadziła rozmowę z Wiesławem Adamczykiem, autorem książki "Kiedy Bóg odwrócił wzrok". Adamczyk był małym chłopcem, kiedy razem z matką i rodzeństwem deportowano go z wygodnego domu w Polsce na Syberię w maju 1940 roku. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i ostatecznie stał się jedną z ofiar rzezi katyńskiej.

Z kolei Magdalena Mikołajczuk rozmawiała z Allanem Paulem - amerykańskim autorem wznowionej obecnie i uzupełnionej książki "Katyń". Ta publikacja pokazuje sprawę Katynia na przykładzie losów trzech rodzin, dzięki czemu narracja nie jest jedynie prezentacją suchych faktów.

Ponadto o filmie "Katyń" Katarzynie Hagmajer-Kwiatek opowiadał Andrzej Wajda, a o książce "Post Mortem" - Andrzej Mularczyk.

Znacząca rocznica uczczona została również muzyką - m.in. kompozycją słowno - muzyczną pt. "Katyńskie Sosny" do poezji Leonilli Teresy Łastowskiej recytowanej przez Teresę Lipowską, z muzyką Tomasza Glanca, wykonywaną na organach Katedry w Kolonii.