Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 20.01.2014

Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
Paweł HuellePaweł HuellePAP/Archiwum/Adam Warżawa
Posłuchaj
  • Paweł Huelle o książce "Śpiewaj ogrody" (Strefa literatury/Dwójka)
Czytaj także

Tytuł książki został zaczerpnięty z wiersza Rainera Marii Rilkego. Ten poeta inspiruje bohatera powieści Huellego - Ernesta Teodora von Hoffmanna.
- On pisze muzykę dla swojej ukochanej Grety, która jest śpiewaczką. Kartkując Rilkego natrafia na "Sonet do Orfeusza”. Znajduje w nim frazę, która go zachwyca: "Śpiewaj ogrody, których nie znasz”. Stąd przenoszę frazę Rilkego na tytuł powieści - opowiadał Paweł Huelle w rozmowie z Joanną Szwedowską.
Pisarz poprzez postać kompozytora Hoffmanna wprowadza do książki rzadko dotykany w polskiej literaturze wątek muzyki klasycznej. Obsesją genialnego twórcy jest bowiem dokończenie nieznanej opery Wagnera zatytułowanej "Szczurołap z Hameln”. Misja ta na kartach powieści Huellego splata się z trudną historią Gdańska.
- To się dzieje w roku 1932.  Ernest Teodor von Hoffmann zamierza wystawić uzupełnione dzieło Wagnera w Operze Leśnej, która w tamtym czasie była przyrównywana do Bayreuth. W kolejnym roku do władzy dochodzą jednak naziści, więc on chowa partyturę, bo nie chcę jej dać tym bandziorom do ręki. Liczy na to, że reżim wkrótce upadnie…
W audycji "Strefy literatury" Paweł Huelle zdradził, że powieść "Śpiewaj ogrody" zaczęła kiełkować już w 1991 roku przy okazji jego drugiej książki "Opowiadania na czas przeprowadzki". O tym jak ewoluował pomysł, dowiesz się słuchając nagrania rozmowy.

bch