Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 20.07.2014

Sztuka z kosmosu i artyści zimnej wojny

– Wyjątkowo szybko rozwijająca się technika znacząco wpłynęła w latach 60. na formę dzieł sztuki, na to, jak artyści wyrażali swoje uczucia i marzenia – mówiła w Dwójce krytyk sztuki Monika Małkowska w rozmowie wokół wystawy "Kosmos wzywa!" w warszawskiej Zachęcie.
Kosmonauta Neil ArmstrongKosmonauta Neil ArmstrongNASA/Wikimedia/CC
Posłuchaj
  • Daniel Muzyczuk, Stanisław Welbel i Monika Małkowska o naukowych inspiracjach w sztuce (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Czytaj także

Ekspozycja była punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak sztuki plastyczne, muzyka, film, wzornictwo i architektura inspirowały się nauką oraz techniką, a w szczególności kosmonautyką i cybernetyką w latach 60.

Wyścig o dominację w kosmosie przyczynił się do rozwoju utopii architektonicznych, m. in. "miast przyszłości". Rewolucja naukowo-techniczna miała też znaczący wpływ na sposób postrzegania ludzkiego ciała i jego nowych, poszerzonych możliwości percepcyjnych. Miało to odbicie w sferze kultury - od sztuki kinetycznej i op-artu, poprzez eksperymentalną muzykę elektroniczną, aż do projektów "przestrzeni wielozmysłowych".

– Lata 60. to powrót do marzeń awangardowych – powiedział Daniel Muzyczuk, kurator i krytyk sztuki. – To moment, w którym nie tylko odkrycia naukowe, lecz także naukowa metodologia stają się bezpośrednią inspiracją dla artystów. Stąd ponownie pojawia się w sztuce pojęcie eksperymentu, jak choćby w nazwie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – zauważył.

O tym, jak zimna wojna i loty kosmiczne wpływały na marzenia o obiektywnym i uniwersalnym języku sztuki - w nagraniu "Przestrzeni kultury" , w której swoimi refleksjami dzielili się także ze Stanisław Welbel, współkurator wystawy w warszawskiej Zachęcie, oraz krytyk sztuki Monika Małkowska.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/asz