Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 09.02.2015

Tajemnica tybetańskiej edukacji

- Absolwenci tybetańskich szkół dla sierot w większości trafiają na studia, a wielu robi karierę w indyjskiej Dolinie Krzemowej - powiedziała Elżbieta Dziuk-Renik, współautorka książki "Kultura na wygnaniu".
Dalajlama. Przywódca Tybetu od 1959 roku przebywa na emigracji w indyjskim Dharamsali. To miasto stało się światowym centrum kultury tybetańskiejDalajlama. Przywódca Tybetu od 1959 roku przebywa na emigracji w indyjskim Dharamsali. To miasto stało się światowym centrum kultury tybetańskiejBodo Marks/PAP/DPA

- Rdzenni Tybetańczycy, chcąc uchronić swoje dzieci przed sinizacją, wysyłają je w niebezpieczną podróż górskimi szlakami do Dharamsali, siedziby XIX Dalajlamy i światowego centrum kultury tybetańskiej - opowiadał drugi z autorów Krzysztof Renik. - Młodzi Tybetańczycy często docierają na miejsce w stanie wymagającym hospitalizacji. Większość z nich już nigdy nie zobaczy swoich rodzin - dodał.

Małoletni uchodźcy trafiają zwykle do dziecięcych wiosek. Tam domem rodzinnym, utrzymywanym z pomocy międzynarodowych organizacji i prywatnych darczyńców, a zamieszkiwanym nawet przez trzydzieścioro chłopców i dziewcząt, zajmuje się jedna matka zastępcza. Siłą rzeczy dzieci od najmłodszych lat uczą się samodzielności i solidarności. W połączeniu ze znakomitą edukacją zapewnianą przez tybetańskie szkoły, czyni je to, jak podkreślali nasi goście, dobrymi obywatelami i pracownikami.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy młodzi Tybetańczycy podzielają filozofię powstrzymania się od przemocy. Zniecierpliwieni, rozważają zastosowanie o wiele bardziej radykalnych środków w walce o niepodległość...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Elżbieta Dziuk-Renik i Krzysztof Renik (autorzy książki "Kultura na wygnaniu")

Data emisji: 8.02.2015
Godzina emisji: 16.00

mm/mk