Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 16.04.2015

Berling. Stalinowskie narzędzie z ambicjami

– Stał się człowiekiem Stalina, bo myślał, że będzie realizował własną karierę u boku "czerwonego władcy" – mówił o Zygmuncie Berlingu dr Maciej Korkuć z IPN.
Gen. Zygmunt Berling (z prawej) z mieszkańcami Pragi (1944)Gen. Zygmunt Berling (z prawej) z mieszkańcami Pragi (1944)Wikipedia/domena publiczna

Generał Berling zapamiętany będzie przede wszystkim jako zwolennik włączenia Polski do ZSRR. – Był to na pewno człowiek oddany idei przyjaźni polsko-radzieckiej – mówił w nagraniu archiwalnym Włodzimierz Sokorski. – W języku "normalnym" ta przyjaźń oznaczała bezwzględne podporządkowanie Polski Sowietom – wyjaśniał dr Maciej Korkuć.

A przecież życie Zygmunta Berlinga nie musiało toczyć się w cieniu Stalina. – Mógłby mieć o wiele piękniejsze miejsce w historii – zauważył gość Dwójki, zwracając uwagę na pewne przedwojenne wydarzenie, które mogło zadecydować o jego politycznych wyborach po 1939 r.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Maciej Korkuć (historyk z oddziału IPN w Krakowie)

Z nagrań archiwalnych: Zygmunt Berling, Włodzimierz Sokorski (wojskowy, pisarz, działacz partyjny, minister kultury i sztuki w latach 1952–1956)

Data emisji: 15.04.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch