Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 06.05.2015

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
Posłuchaj
  • Rozmowa o haitańskim spektaklu "Halki" oraz Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czytaj także

W XIX wieku na Haiti przybyli polscy legioniści, by w imieniu Napoleona zwalczyć lokalne powstanie. Dwa stulecia później ich potomków odwiedzili śpiewacy z Teatru Wielkiego w Poznaniu, by wspólnie wystawić polską operę narodową. Monumentalna projekcja dokumentacji spektaklu zostanie zaprezentowana w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.

- Fascynująca jest praca z ludźmi, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z teatrem - podkreślił reżyser przedstawienia Paweł Passini. - I pouczająca, bardziej chyba dla nas niż dla nich. Niesamowitym doświadczeniem było na przykład usłyszeć od lokalnego tancerza konstatację: "a więc aktorstwo polega na tym, że jak potrafisz coś zagrać, to potrafisz to uwolnić" - wyjaśnił.

Okazało się również, że "tańczenie Moniuszki" może doprowadzić do... utraty duszy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Adriana Prodeus

Goście: Joanna Malinowska (artystka, współopowiedzialna za Pawilon Polski w Wenecji), Hanna Wróblewska (dyrektor warszawskiej Zachęty, komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji), Michał Jachuła (kurator wystawy "Związki rozwiązki" w Muzeum Sztuki w Łodzi) Paweł Passini (reżyser haitańskiej inscenizacji "Halki" Moniuszki)

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/aj