Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 26.05.2015

"Wytwórnia piosenek". Żartem w wojenną traumę

- To przedstawienie opowiada historię filmu "Zakazane piosenki" i perypetii z nim związanych - mówił w Dwójce Maciej Wojtyszko reżyser spektaklu w łódzkim Teatrze Powszechnym.
Wytwórnia piosenek to komedia o miłości, historii filmowej Łodzi i wspomnieniach z okupowanej Warszawy (zdjęcie ze spektaklu)"Wytwórnia piosenek" to komedia o miłości, historii filmowej Łodzi i wspomnieniach z okupowanej Warszawy (zdjęcie ze spektaklu)Kasia Chmura/materiały promocyjne Teatru Powszechnego
Posłuchaj
  • Maciej Wojtyszko o spektaklu "Wytwórnia piosenek". Rozmawia Anna Lisiecka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Czytaj także

"Wytwórnia piosenek" opowiada o tym, jak w 1945 roku w atelier przy ul. Łąkowej w Łodzi spotkali się reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski, by stworzyć reportaż dokumentujący twórczość ulicznych muzyków warszawskich z czasów okupacji oraz twórczość partyzancką. Zamiar ten zaowocował jedną z najważniejszych produkcji w polskiej kinematografii. - "Zakazane piosenki" powstały po tragedii powstania warszawskiego - opowiadał Maciej Wojtyszko. - Zamiast jednak robić film o męczeństwie, Buczkowski i Starski postanowili opowiedzieć o tym, jak Polaków nie opuszczało poczucie humoru - dodawał.

Publiczność waliła na film drzwiami i oknami, nie spodobał się on jednak komunistycznym ideologom. Źle kojarzyła im się nawet zwykła chusteczka do nosa.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser)

Data emisji: 26.05.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mm