Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 22.02.2012

Giotto – obudził malarstwo ze snu

Był jednym z pierwszych, który rozpoczął odrodzenie: średniowieczne niebo sprowadził na ziemię, oswoił świętych, pokazał prawdziwe życie.
Giotto. Fragment obrazu Pięciu włoskich artystów pędzla Paolo Uccello w zbiorach Luwru.Giotto. Fragment obrazu "Pięciu włoskich artystów" pędzla Paolo Uccello w zbiorach Luwru.fot.sailko/Wikipedia

– W malarskiej scenie Sądu Ostatecznego w Padwie umieścił siebie, a jakże, w pierwszym szeregu zbawionych. Pucołowaty jegomość w różowym płaszczu, o pospolitych rysach i bystrym spojrzeniu stoi jako czwarty od lewej i jako jedyny nosi czapkę – podkreślała w Dwójce dr Bożena Fabiani opowiadając o Giotcie. To dziecko wsi, syn chłopa – który ponoć został odkryty przez mistrza Cimabue, kiedy portretował na kamieniu jedną ze swoich owieczek – stał się inspiracją dla kolejnych twórców. Podobno poza malarstwem trudnił się także lichwą, chociaż dla lichwiarzy nie miał litości i na swych obrazach skazywał ich na męki piekielne. Siebie natomiast widział zupełnie gdzie indziej…

Był pierwszym malarzem, który skonfrontował świętych z sytuacją życiową. Do sztuki zaczął wprowadzać dramaturgię – zamiast posługiwać się jedynie symbolami, przy pomocy malarstwa postanowił pokazać prawdziwe życie i emocje towarzyszące bohaterom przedstawianym na swoich obrazach. Jak powiedziała dr Fabiani: obudził malarstwo ze snu.

Kiedy wielki malarz zmarł, zamknięto wszystkie warsztaty w mieście, natomiast współczesny mu Dante poświęcił artyście czterowiersz w swojej komedii, jednoznacznie przyznając mu pierwszeństwo wśród wielkich.

Do najważniejszych dzieł Giotta di Bondone (ur. ok. 1266, zm. 1337 we Florencji) należą freski w kaplicy Scrovegnich w Padwie, w kościele Santa Croce we Florencji, a przede wszystkim: w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Giotto jest również autorem projektu pięknej dzwonnicy stojącej przy katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji.

Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani.

kl