Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 26.03.2013

I wojna światowa - trudne dni Teatru Polskiego

- Był to dla Polski czas ciągłej walki o codzienność, a cóż dopiero o sztukę - mówiła prof. Barbara Osterloff, podkreślając jednak, że - pomimo niesprzyjających warunków - stołeczna scena radziła sobie, jak umiała.
Budynek Teatru Polskiego w WarszawieBudynek Teatru Polskiego w WarszawieWikimmedia CommonsCC/ Maire
Posłuchaj
  • Sytuację Teatru Polskiego w czasie wojny przedstawia prof. Barbara Osterloff (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Czytaj także

Kiedy stało się jasne, że do Polski wkroczą Niemcy, dyrektor Teatru Polskiego, Arnold Szyfman, był zmuszony wyjechać. - Wówczas teatrem pokierowali artyści, których zasługi dla placówki Szyfman nigdy nie zapomniał: Jankowski, Schiller i Zelwerowicz. Mimo nieobecności dyrektora aktorzy znaleźli jednak potrzebne siły i środki, dzięki czemu Warszawa mogła obejrzeć kilka ważnych premier - opowiadała prof. Osterloff. Dodała również, że w spektaklach znalazła się obsada niekoniecznie wymarzona, bo wielu ulubieńców publiczności sytuacja zmusiła do wyjazdu, ale za to repertuar był jak najbardziej godny największej warszawskiej sceny. - To były czasy niezwykłych wzruszeń - mówiła prof. Osterloff.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów 3. odcinka cyklicznej audycji poświęconej dziejom Teatru Polskiego, przygotowanej z okazji jubileuszu placówki.

Audycja Tomasza Mościckiego.

>>Posłuchaj audycji o początkach Teatru Polskiego

>>Romans, który odmienił polski teatr