Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 15.07.2014

Krzysztof Penderecki: Lorin Maazel już na próbach dyrygował z pamięci

– Miał fenomenalną pamięć muzyczną. Przed prawykonaniem mojej symfonii w Paryżu na drugą próbę przyszedł bez partytury. Zapytałem: "Zapomniałeś jej"? Odparł: "Nie, ja już to znam" – wspominał wybitnego amerykańskiego dyrygenta Krzysztof Penderecki.
Lorin Maazel podczas koncertu w Duisburgu (Niemcy) w 2010 rokuLorin Maazel podczas koncertu w Duisburgu (Niemcy) w 2010 rokuPAP/EPA/ROLAND WEIHRAUCH

Lorin Maazel zmarł w niedzielę w wieku 84 lat w swym domu w północnej Wirginii na wschodzie USA - powiadomiono w komunikacie Festiwalu Castleton, który stworzył wraz z żoną w 2009 r. Maazel właśnie przygotowywał kolejny doroczny festiwal, który służył doskonaleniu umiejętności młodych muzyków.

Znany z niespożytej energii i umiłowania precyzji Lorin Maazel, który działał też jako kompozytor, skrzypek i prezenter telewizyjnych programów muzycznych, poprowadził niemal 200 orkiestr w co najmniej 7 tysiącach przedstawień operowych i koncertów podczas 72 lat na podium dyrygenckim - pisze agencja Associated Press.

Amerykanin, urodzony w Neuilly-sur-Seine w aglomeracji paryskiej w 1930 roku, wziął pierwsze lekcje skrzypiec w wieku pięciu lat. W wieku lat ośmiu grał już przed publicznością, a z najlepszymi orkiestrami wstępował między 9 a 15 rokiem życia.

"IV Symfonia Pendereckiego jest skupiona, ciemna i dzika". Posłuchaj archiwalnej rozmowy z Lorinem Maazelem>>

W wieku lat 16 zapisał się na Uniwersytet w Pittsburghu, by studiować język, matematykę i filozofię. Grał w miejscowej filharmonii, by opłacić czesne.

Kierował wieloma orkiestrami, w tym od roku 2002 przez siedem lat najstarszą z nich w Ameryce - Filharmonią Nowojorską, z którą w roku 2008 odwiedził stolicę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Pjongjang.

Dokonał ponad 300 nagrań, w tym utworów Beethovena, Brahmsa, Debussy'ego, Mahlera, Schuberta, Czajkowskiego i Rachmaninowa.

mr/PAP/jp/mc