Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 05.11.2009

Krok ku energii z gwiazd

Kiedyś będziemy mieli dostęp do energii z syntezy termojądrowej. Wtedy woda morska zastąpi obecne paliwa.
Posłuchaj
  • Energia termojadrowa 05_11_09
Czytaj także

Polscy naukowcy i przedstawiciele przemysłu biorą udział w ogólnoeuropejskim projekcie o istotnym znaczeniu społecznym i naukowym - budowie eksperymentalnego reaktora termojądrowego Wendelstein 7 października w Greifswaldzie w Niemczech.

Synteza termojądrowa jest zjawiskiem zachodzącym powszechnie we Wszechświecie - to główne źródło energii gwiazd, także naszego Słońca. Proces polega na łączeniu jąder lekkich pierwiastków, zazwyczaj izotopów wodoru, w cięższe jądra. Powstaje przy tym duża ilość energii. Już 50 lat temu naukowcy zapowiadali szybkie wykorzystanie tego zjawiska do produkcji taniej i bezpiecznej energii. Jednak wciąż to jest trudne zadanie.

Współczesne elektrownie jądrowe uzyskują energię z rozszczepienia ciężkich pierwiastków. Gdyby udało się zbudować urządzenie efektywnie wytwarzające energię z syntezy termojądrowej ludzkość uzyskałaby dostęp do niewyczerpalnego źródła bezpiecznej energii. To ogromne wyzwanie technologiczne. Temperatura, która towarzyszy zjawisku przekracza 79 mln stopni Celsjusza. Niemiecki projekt pomoże przy konstruowaniu reaktora energetycznego ITER w Cadarache we Francji - w ten projekt zaangażowane są państwa z całego świata.

Wśród gości: prof. Jacek Jagielski - Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, dr Maciej Krychowiak (Max Planck Institut fuer Plasmaphysik)