Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 22.02.2010

Język polski jest morowy

„Co warto wiedzieć o polszczyźnie?”. O zawiłościach i pięknie polszczyzny w Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego.

Język polski jest morowy. Dziś oznacza to, że jest fajny. Ale kiedyś słowo "morowy" znaczyło zupełnie coś innego. O języku polskim mówią Małgorzata Tułowiecka i profesor Radosław Pawelec.

Jakie jest pochodzenie języka polskiego i do jakiej grupy języków się zalicza?

Jak każdy język do polszczyzny przenikały konstrukcje i słowa z języków obcych. I - co ciekawe - nie wtedy, kiedy Polska była pod rozbiorami.

Polszczyzna jest różnorodna.

Wiele jest też w naszym języku osobliwości.

Można też sprawdzić swą wiedzę o języku polskim w quizach.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku na wniosek Bangladeszu. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu, gdzie w 1952 roku zginęło 5 studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu. Według danych UNESCO, na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w przeciągu kilku pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na świecie miały miejsce w roku 2000. W Polsce po raz pierwszy dzień obchodzono w 2005 roku.