Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 01.03.2010

Świadomość - SD

Jak się okazuje, o prawach ofiar przestępstw Polacy wiedzą niewiele...

Dziś na antenie radiowej "Jedynki" rusza kampania społeczna pod hasłem "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc". Celem akcji, którą realizujemy wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości, jest zwrócenie uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych.

- Na szczęście nie miałam takiej potrzeby, wśród moich bliskich nic się takiego nie zdarzyło, więc się tym nie interesuję.
- Na szczęście nie byłam w takiej sytuacji i nie myślałam.

Marzena Kruk – z-ca dyrektora Departamentu Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości: - Niski poziom świadomości społecznej, jeśli chodzi o pokrzywdzonych, wynika z niskiego poziomu świadomości w zakresie prawa. W naszej ocenie jest duży problem, jeśli chodzi o poziom świadomości społecznej i dlatego podejmujemy działania, które mają ten stan rzeczy zmienić. Jednym z takich działań jest kampania społeczna "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc". Ma ona zachęcić osoby pokrzywdzone przestępstwem do tego, aby nie zamykały się ze swoim problemem, ale żeby uwierzyły, że mają prawa, a przede wszystkim, że są instytucje i osoby, które powołane są do tego, aby im w trudnej sytuacji pomagać.

- Nie znam żadnych ośrodków tutaj w okolicy.
- Pojęcia nie mam. Myślę, że jakieś organizacje istnieją.
- Są takie gorące linie itd., w Internecie można znaleźć.
- Są jakieś stowarzyszenia ofiar przestępstw. Jak się zadzwoni na policję, to oni skierują automatycznie.


Marzena Kruk: - Celem procesu jest szybkie osądzenie sprawcy, natomiast przez długie lata osoba pokrzywdzona była traktowana jako świadek, jako źródło informacji o popełnionym przestępstwie i jego okolicznościach.

- Pilnują dotąd, dokąd jest się im potrzebnym, a jak jesteś niepotrzebny to radź sobie sam.
- Bardzo źle to funkcjonuje, nasze prawo jest troszeczkę lewe, z tego co się słyszy, więcej praw ma przestępca niż poszkodowany.

Marzena Kruk: - Ten stan rzeczy chcemy zmienić, chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pozycja pokrzywdzonego była co najmniej taka sama jak osoby podejrzanej czy oskarżonej. Rzeczywiście, tradycyjny wymiar sprawiedliwości koncentruje się na osobie sprawcy.

- Nie wiem, jakie prawa maja pokrzywdzeni, ale pewnie dobrze byłoby wiedzieć.

Co Polacy wiedzą o prawach pokrzywdzonych sprawdzała Ewa Sęk. Więcej na temat kampanii, którą dziś zaczynamy, a także miejsc w których można uzyskać pomoc, znajdą Państwo na stronie internetowej www.pokrzywdzeni.gov.pl