Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 26.03.2010

Pomoc psychologa dla dziecka - SD

Przeżyć dziecka, które jest ofiarą przemocy, tak naprawdę nigdy nie uda się wymazać z pamięci...


Bardzo ważną rolę w pomocy takim dzieciom odgrywają psycholodzy, którzy - jak przekonują - uczą żyć z tymi przeżyciami.
Kolejna ważna sprawa, którą trzeba zapewnić dziecku, to całkowite oddzielenie od sprawcy:

Jolanta Zmarzlik z Fundacji „Dzieci niczyje”, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka”: - - Byśmy bardzo wszyscy chcieli, żeby sprawca to był ten ktoś obcy, zły, brudny, odrażający, ale - jak pokazuje praktyka – najczęściej dziecko krzywdzi osoba mu najbliższa.
Tutaj był akurat ojciec, który krzywdził jedyne swoje dziecko – syna. To był człowiek, który miał zdecydowanie preferencje pedofilne do chłopców. On był rewelacyjnym, na oko, ojcem: siedział z dzieckiem w piaskownicy, chodził z nim na karuzelę, dziecko nie chodziło do przedszkola, było pod wyłączną jego opieką. On sobie przysposobił go do zachowań seksualnych. Na początku to były tylko zabawy, żarty, potem coraz bardziej zaawansowane kontakty seksualne, do tego stopnia, że ten chłopiec miał uszkodzony odbyt.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję przez przypadek, kiedy próbował zgwałcić kolejne dziecko. Co dalej działo się z 8-letnim synkiem i matka, która jakby straciła macierzyństwo. Oboje przez wiele lat byli pod opieka psychologów, ich rola w tym przypadku była nieoceniona, ale była to wyjątkowo trudna sytuacja. Mimo wielu starań relacje między matką a synkiem nigdy nie udało się do końca odbudować.

Jolanta Zmarzlik: - Ona była zawsze trochę zdystansowana, ale udało się ją jakoś utrzymać, coś zachować dla tego dziecka.

Chłopiec jest już dorosłym mężczyzną, który musiał nauczyć się żyć z przeżyciami z dzieciństwa.
Ważne jest to, żeby w takiej sytuacji dziecko już nie miało nigdy kontaktu z swoim sprawcą.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, żeby oprawca musiał wyprowadzić się z domu.

Agnieszka Olszewska – prawniczka: - Tylko to tak naprawdę daje nam szansę wyłączenia sprawcy z życia rodzinnego.

Piotr Mioduszewski – sędzia: - W takiej sytuacji bardzo ważna jest rola sądu. Sędzia może zdecydować, że sprawca wyprowadzi się z domu i zakazać zbliżania się do skrzywdzonej osoby nieletniej.

Jest bardzo ważne, żeby dziecko oddzielone było od sprawcy, żeby takie dramaty się nigdy nie powtórzyły.