Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 23.04.2010

Przemoc wobec osób starszych - SD

Jak wybrać dom opieki...

Mówiliśmy, jakie prawa maja osoby w podeszłym wieku i jak reagować, gdy widzimy zachowania przemocowe. Dziś powiemy o tym, jak wybrać dom opieki, żeby nasi bliscy nie doświadczyli tam przemocy. Justyna Koć:

Decyzja o oddaniu bliskiej nam starszej osoby do domu opieki nigdy nie jest łatwa. Często jest to jednak najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, kiedy osoba w podeszłym wieku jest niedołężna, a rodzina z różnych względów nie jest w stanie zapewnić jej odpowiedniej opieki. W Polsce są dwa rodzaje takich domów: publiczne prowadzone przez powiaty lub stowarzyszenia i prywatne, na zasadzie umowy cywilno-prawnej. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, czy placówka posiada zezwolenie wojewody, a żeby je uzyskać trzeba m.in. spełnić odpowiednie wymagania.

Mirosława Jaźwińska-Kuzin z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: - Standard dotyczy zarówno warunków bytowych jak i przestrzegania praw osób zamieszkujących te placówki, sprawowanej opieki. Standard dotyczący warunków bytowych jest określony bardzo szczegółowo: powierzchnia pokoi mieszkalnych, wyposażenie pokoi, dodatkowe pomieszczenia oraz standard dotyczący posiłków, warunków sanitarnych, pielęgnacji, opieki.

Wojewoda raz do roku publikuje wykaz placówek, które posiadają takie zezwolenie. Dodatkowo, ośrodek powinien taką tabliczkę wywiesić w miejscu ogólnie dostępnym i dobrze widocznym, ale nawet taki nadzór nie daje gwarancji, że w domu opieki starsza osoba nie będzie doświadczać przemocy.

Renata Durda – kierownik „Niebieskiej Linii”: - Jako społeczeństwo mamy takie podejrzenie, że w tych placówkach prywatnych intencje nie do końca są jasne – dlaczego ludzie zajmują się starymi osobami, być może jest to chciwość czy chęć zysku. Niestety, bardzo duża skala przemocy jest w sytuacjach, w których to są publiczne domy pomocy społecznej.

Dlatego ważne, aby osobę starszą odwiedzać, dowiadywać się o samopoczucie, a także sprawdzać, czy oprócz opieki i odpowiednich posiłków może ona aktywnie spędzać czas, czy może pójść na spacer, obejrzeć ulubiony serial, pograć ze współmieszkańcami. Warto też dodać, że w finansowaniu domu opieki ma obowiązek uczestniczyć rodzina osoby starszej.

Mirosława Jaźwińska-Kuzin: - W domach pomocy odpłatność jest ponoszona do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania i jest ona określona w przepisach tak: osoba zainteresowana płaci nie więcej niż 70% swojego świadczenia, dalszą opłatę wnosi rodzina zobowiązana do alimentacji oraz gmina, z której ta osoba pochodzi. Tak, żeby pokryć pełen średni miesięczny koszt.

W takich przypadkach gmina nie dopłaca do pobytu, warto też pamiętać, że prywatne domy opieki nie muszą spełniać tak surowych norm, jak publiczne placówki. Dlatego, jeśli jakiekolwiek zachowanie czy zdarzenia będą nas niepokoić, warto od razu zgłosić swoje wątpliwości do dyrektora placówki. Jeżeli ten nie zareaguje odpowiednio, poinformujmy wojewodę, który nadzoruje domy opieki. Powinniśmy powiadomić też prokuraturę i ośrodki pomocy społecznej.