Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 13.04.2014

Wielkie rodzinne muzykowanie na jubileuszu Marka Gaszyńskiego

- Wymyśliłem koncert rodzinny, bo uważam, że rodzina to podstawa dla każdego z nas - mówił w radiowej Jedynce Marek Gaszyński, który 17 kwietnia będzie świętował jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.
Od lewej: Paulina Przybysz. Dorota Miśkiewicz, Marek Gaszyński i Natalia Przybysz z córeczką RitąOd lewej: Paulina Przybysz. Dorota Miśkiewicz, Marek Gaszyński i Natalia Przybysz z córeczką RitąKajetan Tłokowski/PR
Posłuchaj
  • Marka Gaszyński, Dorota Miśkiewicz oraz Paulina i Natalia Przybysz przed koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (Leniwa niedziela/Jedynka)
Czytaj także

Wieloletni dziennikarz muzyczny Pierwszego Programu Polskiego Radia przyznał, że każdemu może się w życiu coś nie udać, ale wraca do rodziny, dostaje wsparcie, a innym razem sam daje coś od siebie

Na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpią m.in. Natalia i Paulina Przybysz oraz Dorota Miśkiewicz. Artystkom będą towarzyszyły rodziny. - Nasi rodzice są trochę szaleni. Bywa, że grają więcej koncertów niż my. Mama śpiewa piosenki Hanki Ordonówny i Edith Piaf; wspólnie z tatą prowadzi też różne warsztaty muzyczne, np. z podopiecznymi Monaru. W przypadku jubileuszu Marka Gaszyńskiego są nieco sparaliżowani formatem wydarzenia, ale zgodzili się - tłumaczyły w "Leniwej niedzieli" siostry Przybysz.

Marek Gaszyński to wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, autor książek, ale przede wszystkim świetny tekściarz. Na koncercie jubileuszowym nie zabraknie oczywiście największych hitów jego autorstwa, jak "Barwy jesieni", "Za mną nie oglądaj się" czy "Idzie jesień przez park". W finale zabrzmi natomiast niezapomniany "Sen o Warszawie", który oryginalnie śpiewał Czesław Niemen.

Marek Gaszyński świętuje jubileusz z zaprzyjaźnionymi gwiazdami >>>

- Założenie było takie, że śpiewamy utwory swoje i pana Marka. Zaprezentujemy to, co sami robimy oraz jak moglibyśmy zagrać te piosenki, które wszyscy znają. W domu tata pokazał mi na pianinie, jakie ma pomysły na nowe aranżacje tych utworów. Moim zdaniem to, co wymyślił jest świetne. Te piosenki dostały nowe życie - podkreślała Dorota Miśkiewicz.

Swą drogę zawodową Marek Gaszyński zaczynał jako dziennikarz muzyczny w Rozgłośni Harcerskiej. Przypadek zrządził, że zaczął pisać teksty piosenek. - Pojechałem na wakacje do Sopotu, gdzie znajdował się słynny klub muzyczny Non Stop. Na miejscu poznałem kilka osób, które później zaważyły na rozwoju rock ’n’ rolla w Polsce, m.in. Krzysztofa Klenczona i Czesława Niemena. Mieszkałem w Orłowie w niewielkim domku tuż przy plaży. Pewnego dnia urządziliśmy kolację, na którą przyszli Niebiesko-Czarni. Czesław Niemen przyniósł gitarę i zaczął śpiewać piosenkę, do której nie miał tekstu. Zapytał, czy ktoś by go nie napisał. Zgłosiłem się i tak powstał mój pierwszy tekst "Czy wiesz o tym, że" - wspominał Marek Gaszyński.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

17 kwietnia podczas jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej Marka Gaszyńskiego, oprócz rodziny Przybyszów i Miśkiewiczów, wystąpią również bracia Zielińscy (Skaldowie).

Bilety na to niezwykłe wydarzenie do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/mm