Polskie Radio
Section05
Dorota Miśkiewicz

61. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Szabłowska: Opole jest miejscem, które łączy różne style, gatunki i gwiazdy

- Organizatorzy trochę obawiali się tegorocznego Opola, ponieważ nagle objawiła się taka obfitość artystów rockowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Szabłowska. Dziennikarka muzyczna nie ma wątpliwości, że rock się sprawdził. A jak 61. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej ocenia Dorota Miśkiewicz?
Zobacz więcej na temat:  Opole 2024 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu Marcin Kusy Kamil Wicik Anna Will SuperJedynki Maria Szabłowska

Jan Ptaszyn Wróblewski. Niezapomniany koncert urodzinowy w Trójce

Jan Ptaszyn Wróblewski był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Przez cały ten czas prowadził swoje "Trzy kwadranse jazzu", prawdopodobnie najstarszą audycję radiową poświęconą temu gatunkowi muzyki. Nic więc dziwnego, że przy różnych okazjach tutaj także koncertował. Szczególnym wydarzeniem był koncert, który odbył się w marcu 2016 roku, z okazji 80. urodzin tego wspaniałego jazzmana. Trójka przypomniała w niedzielny wieczór (19 maja) to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski MUZYKA Trójka Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej Henryk Miśkiewicz Robert Majewski Wojciech Niedziela Sławomir Kurkiewicz Andrzej Dąbrowski Old Timers

Ptaszyn, czyli zagrać i opowiedzieć jazz. Przyjaciele żegnają Mistrza

Trudno podsumować ponad siedem dekad życia z jazzem. Podobnie jak ponad pół wieku przy mikrofonie "Trzech kwadransów jazzu". Dla nas Jan "Ptaszyn" Wróblewski był mistrzem saksofonu i mowy polskiej, człowiekiem, który opowiadał słowami to, czego opowiedzieć się nie da. Czyli jazz... W audycji specjalnej Mistrza żegnali: Aga Zaryan, Olo Walicki, Jarek Bothur, Kajetan Galas, Sebastian Jóźwiak, Marek Napiórkowski i Dorota Miśkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Hawryluk Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Aga Zaryan EABS Jarek Bothur Marek Napiórkowski

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Jan Borkowski

Nominacje do Fryderyków 2024 – Vito Bambino na czele

Vito Bambino, Daria Zawiałow, sanah, Hania Rani, Lech Janerka i Mrozu – to właśnie ci artyści mają największe szanse na zdobycie nagrody Fryderyk 2024. Akademia Fonograficzna ZPAV dziś ogłosiła nominacje do "polskich Grammy".
Zobacz więcej na temat:  Vito Bambino MUZYKA Fryderyki W POLSKIM RADIU Daria Zawiałow Kaśka Sochacka Kasia Lins sanah Hania Rani Mery Spolsky Krzysztof Zalewski Lech Janerka mrozu Taco Hemingway Kacperczyk Kwiat Jabłoni Łona Męskie Granie Ignacy Kayah Natalia Przybysz Katarzyna Nosowska Włodi Marika kim nowak Myslovitz Arkadiusz Jakubik Jan Młynarski Andrzej Smolik Czesław Mozil Łukasz Borowicz

Paweł Szamburski: Bastarda sięga do źródeł polskiej muzyki

- W przypadku "Promitata eterno", debiutanckiej płyty Bastardy, naszym punktem wyjścia są średniowieczne pieśni i motety Piotra z Grudziądza. Ta muzyka nie znała jeszcze podziału na dur i moll, grania z pewnymi ciążeniami harmonicznymi. W muzyce średniowiecznej jest to rodzaj modlitwy - mówił w Dwójce Paweł Szamburski.
Zobacz więcej na temat:  Trio Bastarda Bastarda Jazz Andrzej Zieliński Paweł Szamburski Tomasz Pokrzywiński Dwójka

"Pejzaże 1863". Bartek Wąsik: partytura na ten koncert liczy 200 stron

W Muzeum Historii Polski odbędzie się w piątek (15.12) koncert muzyki filmowej "Pejzaże 1863". - Mam przyjemność zaaranżować zupełnie na nowo kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza czy Waldemara Kazaneckiego. Wczoraj policzyłem, że partytura na ten koncert wynosi około dwustu stron. Tak że jest co grać, jest czego słuchać - mówił w Dwójce Bartek Wąsik.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Bartek Wąsik koncert Paweł Siwek Dwójka muzyka filmowa Andrzej Kurylewicz Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA Royal String Quartet

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie w cyklu "Jazz.PL". Historia zatoczy koło

– Moje początki, jeżeli chodzi o pierwsze nagrania, to było właśnie Studio S-3, w którym będziemy grać koncert. Dzięki śp. Janowi Borkowskiemu Polskie Radio posiada dużo takich debiutanckich nagrań, bo tak naprawdę większość moich znajomych jazzmanów właśnie tutaj zaczynała. Bardzo to pamiętam i darzę Studio S-3 wielkim sentymentem - mówiła wokalistka Dorota Miśkiewicz, która wraz ze swoim ojcem i znakomitym saksofonistą - Henrykiem - wystąpi w piątek (18.02) w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Miśkiewicz Jazz koncert Andrzej Zieliński płyta Dwójka MUZYKA

"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński Chór Polskiego Radia kolędy koncert Dwójka