Roślinne wskazówki i porady z Dawidem Oleszką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 19:28
Wiosna to idealny czas na udekorowanie swojego domu nowymi roślinami. Jednak jak o nie zadbać, aby cieszyły oko przez dłuższy czas?
Dawid Oleszko w Czwórce
Dawid Oleszko w CzwórceFoto: Polskie Radio

Rośliny to zajęcie, które wymaga czasu i wiedzy - niestety nie ma "odpornych" roślin i każda z nich potrzebuje opieki. - Kiedyś brało się sadzonkę od kogoś, rosło z pokolenia na pokolenie, było przekazywane sąsiadce. Teraz się idzie do sklepu i już - mówi Dawid Oleszko, autor książki "Roślinne historie".


Posłuchaj
22:49 PR4_27_03_2025_15_17_Popołdniówa.mp3 Dawid Oleszko o pielęgnacji roślin (Popołudniówa/Czwórka)

 

- Jeśli chcemy rośliny, to niestety, ale musimy im poświęcić czas. Teoretycznie można by było pomyśleć o kaktusie, że będzie taki prosty. No właśnie nie - mówi Oleszko. Kaktusy, jak każde rośliny, trzeba podlewać. Choć sposób pielęgnowania różni się w zależności od gatunku, o każdą z nich można zadbać, jeżeli przeznaczy się dla nich odpowiednią ilość czasu.



Do najbardziej popularnych roślin w polskich domach, które nie wymagają wyjątkowo czasochłonnej pielęgnacji, można zaliczyć sansewierie, nazywane językami teściowej, draceny, jukki, monstery czy strelicje.


Zobacz także:


Rośliny powinno się podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Najbardziej zdrowym dla rośliny sposobem na podlewanie jest pozostawienie wody na dobę, aby mogła ona nabrać temperatury otoczenia.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Dawid Oleszko (autor książki "Roślinne historie", @roslinnehistorie)

Data emisji: 27.03.2025

Godzina emisji: 15.16

kajz/kor

Czytaj także

Czosnek niedźwiedzi celebrytą wśród chwastów. Jak zbierać dzikie rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 11:16
Pierwsze dni wiosny to najlepszy czas dla fanów dzikich roślin. Natura budzi się do życia, a wraz z nią wracają dzikie nowalijki. Warto nauczyć się dobrze je rozpoznawać i cieszyć się smakiem: czosnku niedźwiedziego, pędów chmielu, pokrzywy, czy nawet igiełek modrzewia, kwiatostanów klonu czy kwiatów forsycji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herbata - jak poprawnie zaparzyć, aby nie była gorzka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 15:13
Od chińskich plantacji, przez angielskie salony, aż po codzienne życie. Herbata towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Ekspert od herbat, Rafał Przybylok przedstawia rozmaite rodzaje naparów i przybliża bardzo długą historię parzenia herbaty.
rozwiń zwiń