Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 13.05.2014

Szlagier dla Warszawy - w tym utworze będziemy się przeglądać

- Bez względu na to, w jakim gatunku piosenka została zaprezentowana, w każdej słychać, że miasto jest bogatym źródłem inspiracji dla twórcy. Hitem stanie się ta, która zmusi nas, byśmy myśleli tak, jak twórca. By jego miłość do Warszawy, stała się naszą miłością - mówi Bogna Świątkowska, jurorka konkursu na piosenkę dla stolicy.
Czy nowa piosenka o stolicy spodoba się jej mieszkańcom? Przekonamy się na początku lipca, gdy ogłoszone zostaną wyniki konkursu Szlagier dla WarszawyCzy nowa piosenka o stolicy spodoba się jej mieszkańcom? Przekonamy się na początku lipca, gdy ogłoszone zostaną wyniki konkursu "Szlagier dla Warszawy"PAP/Rafał Guz

O stolicy śpiewali m.in. Czesław Niemen, zespół T.Love i podwórkowe kapele. Dzisiejsze utwory o Warszawie - jak zauważyli pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz raper "Duże Pe" - nie są już tak popularne. - Zdecydowaliśmy się na realizację konkursu "Szlagier dla Warszawy", by wydobyć na światło dzienne utwory licznie o Warszawie pisane - wyjaśnia w Jedynce Justyna Rutkowska z MPW.

Marcin "Duże Pe" Matuszewski, który z muzeum współpracował już przy organizacji festiwalu "Niewinni czarodzieje" mówi, że konkurs nie ograniczał muzyków co do gatunku, w jakim miejski przebój miał zostać zrealizowany. - Jedyne wytyczne były takie, by był to utwór nieznany, w jakiś sposób nawiązujący do Warszawy, nie musiał też być tematycznie związany z powstaniem warszawskim. No i liczyły się walor estetyczny - wyjaśnia muzyk i dziennikarz w radiowej Jedynce.
Na podstawie tych założeń w pierwszym etapie konkursu "Szlagier dla Warszawy" wybrano 30 utworów ze 150 nadesłanych. - W tej chwili są nagrywane na nowo, poprawiane, uzupełniane, doprowadzane do formy, w której można zaprezentować je rozgłośniom radiowym - dodaje Duże Pe. A wszystko to po to, by od początku czerwca na piosenki mogli głosować internauci.

Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana i jurorka konkursu przyznaje, że Warszawa potrafi być miastem bardzo inspirującym. - Byliśmy poruszeni tym, jak wiele utworów, często amatorskich, ale przepełnionych autentyczną emocją i zaangażowaniem, zostało nam przedstawionych - mówi.

Natomiast Rutkowska przyznała, że odzew twórców zaskoczył organizatorów, trzeba było nawet wydłużyć czas zgłoszeń. - Nowy szlagier dla Warszawy powinien być takim utworem, w którym warszawiacy będą mogli się przeglądać, który spróbuje być wyznacznikiem tożsamości ludzi, którzy mieszkają w tym mieście - uważa.

Goście Karoliny Rożej zdradzają, że wiele z piosenek wybranych do finałowej trzydziestki mówi o systemie komunikacji miejskiej, o Wiśle i miejscach spotkań warszawiaków, a także historii miasta. Piosenki podejmują temat słoików, czyli osób nie pochodzących ze stolicy, ale się w niej osiedlających, zdarzają się też utwory niepochlebne, a raczej wyrażające trzeźwy osąd o Warszawie. - Te utwory nie mogą opisać całej złożoności miasta. Ale odzew na konkurs pokazuje, że wyrosło pokolenie zainteresowanie miejscem, w którym mieszka. Ważne, że Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko przywołuje pamięć o tym, co się wydarzyło w przeszłości, ale przede wszystkim adaptuje tę wiedzę na dzisiejszy moment - dodaje Świątkowska.

Każdą z 30 piosenek będą mieli szansę usłyszeć słuchacze warszawskich rozgłośni radiowych, a zwycięzca, którego poznamy na początku lipca, zostanie nagrodzony realizacją teledysku w reżyserii Romana Przylipiaka.

Rozmawiała Karolina Rożej.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz/tj)