Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marlena Borawska 28.03.2013

Euranet Plus – Polskie Radio bliżej Europy

2 kwietnia rusza projekt, dzięki któremu na wszystkich antenach Polskiego Radia pojawiać się będą specjalne audycje przybliżające słuchaczom tematykę europejską - tygodniowo ponad 400 minut programów.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneM.Borawska/PR

Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 14 radiofonii z 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. Stanowi rozbudowaną formę projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012.

Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., Andrzej Siezieniewski zwraca uwagę, że środowiska opiniotwórcze w UE uznały, iż to niezwykle ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia skutecznej komunikacji najistotniejszych dla Europejczyków spraw. - Polskie Radio, szczególnie doceniając programową rolę tej inicjatywy, z zadowoleniem i zaangażowaniem włączyło się w działalność Euranet Plus. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów tego projektu i największym jego beneficjentem - podkreśla prezes Siezieniewski.

- Chcemy, by nasi słuchacze byli świadomi procesów, które ich dotyczą – mówi szef Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej, Grzegorz Ślubowski. - Grubość naszych portfeli, czy sytuacja na rynku pracy coraz bardziej zależą od tego, co dzieje się w Brukseli, Berlinie lub na Cyprze. Europa to naczynia połączone; aby podejmować właściwe decyzje, trzeba wiedzieć, co się w niej dzieje. To nasz obowiązek jako rozgłośni publicznej wobec słuchaczy. Dziś wiedza to kapitał, bez którego nie może istnieć w pełni świadome społeczeństwo obywatelskie - dodaje.

- Misją Polskiego Radia jest informowanie o sytuacji Polski w kontekście międzynarodowym. Z drugiej strony Komisja Europejska widzi niedostatek informacji medialnych dotyczących działalności instytucji unijnych - podkreśla koordynator projektu Euranet Plus w Polskim Radiu, Adam Burakowski. - Wraz z kilkunastoma radiofoniami z innych krajów UE stworzyliśmy projekt wychodzący naprzeciw tym potrzebom - tłumaczy.

Najwięcej audycji w ramach Euranet Plus nadawać będzie Radiowa Jedynka.

Od poniedziałku do piątku w porannych "Sygnałach Dnia" w cyklu "Europejski Temat" ok. godz. 8.45 korespondenci Polskiego Radia przybliżą słuchaczom, czym żyją mieszkańcy Starego Kontynentu. Ok. godz. 12.25 w "Komentarzu Europejskim" zostaną omówione najważniejsze wydarzenia w UE, a ok. godz. 15.05 najistotniejsze "Aktualności Europejskie". W "Wydarzeniach i Komentarzach", ok. godz. 18.15 będzie można wysłuchać opinii ekspertów na temat najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej oraz wydarzeń światowych, mających wpływ na Wspólnotę. Podsumowaniem każdego dnia stanie się nadawany ok. godz. 22.25 "Magazyn Europejski" z udziałem specjalnego gościa.

W każdy wtorek ok. godz. 20.10 w "Kulturalnej Europie" dziennikarze poinformują o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w państwach członkowskich.

Audycje Euranet Plus nadawane będą w Radiowej Jedynce również w weekendy. W każdą sobotę ok. 12.40 w autorskim programie "Europejskie Menu" Beata Płomecka opowie o życiu w Brukseli od kuchni, a w "Europejskim Magazynie Plus", ok. godz. 23.05 pojawiać się będą materiały z innych europejskich rozgłośni. Natomiast raz w miesiącu w niedzielę ok. 12.05 Pierwszy Program Polskiego Radia zaprosi na "Europejskie Południe".

Program Drugi w ramach projektu Euranet Plus zaprezentuje dwie audycje.

Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 w "Przeglądzie prasy europejskiej" przedstawione zostaną aktualne informacje dotyczące życia społeczno-kulturalnego kontynentu. Dodatkowo w każdą sobotę o godz. 13.30 radiowa Dwójka zaprosi do wysłuchania "Magazynu europejskiego".

W każdy wtorek na antenie Programu Trzeciego nadawane będą dwie audycje przybliżające tematykę unijną.

O godz. 7.50 "Europejski Przegląd Prasy", prezentujący aktualne zagadnienia dotyczące UE, widziane oczami jej mieszkańców. A o godz. 17.20 "Europa od Kuchni" - program ukazujący od wewnątrz i komentujący pracę najważniejszych wspólnotowych instytucji, jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy, etc.

Co czwartek o godz. 18.45 radiowa Trójka zaprosi na "Bardzo Ważny Problem Europejski" – magazyn poruszający m.in. problematykę unijnej gospodarki, zatrudnienia, migracji zarobkowych, korzyści wynikających z członkostwa: grantów, dotacji, studenckich stypendiów.

Raz w miesiącu, w środę, w dwóch odsłonach między godz. 10.00 a 11.00, nadawana będzie audycja z telefonicznym i mailowym udziałem słuchaczy – "Żyjemy w Europie". Dyskusja skupi się na najistotniejszych w danym miesiącu kwestiach dotyczących przeciętnego obywatela UE. Pierwsza emisja 17 kwietnia.

W zależności od wydarzeń na Starym Kontynencie, Program Trzeci nadawać będzie "Puls Europy" (dwa razy w miesiącu o godz. 17.45) z uczestnictwem gości - polityków, przedstawicieli władz, ekspertów - oraz dwie audycje z udziałem słuchaczy: "Magazyn Europejski" (1-2 razy w miesiącu o godz. 12.00), w którym pojawiać się będą autorytety ze świata kultury i polityki, i "Europejski Klub Trójki" (2-3 razy w miesiącu o godz. 21.05) dedykowany ludziom mającym znaczący wpływ na życie obywateli państw Wspólnoty - prominentnym politykom, pracownikom socjalnym, wolontariuszom, artystom i animatorom kultury.

Od poniedziałku do piątku o godz. 8.20 w "Europejskim Przeglądzie Prasy" dziennikarze radiowej Czwórki przedstawią i skomentują najciekawsze wiadomości z gazet wybranych państw UE: Wielkiej Brytanii i Irlandii (poniedziałki), Niemiec i Austrii (wtorki), Francji i Belgii (środy), Skandynawii (czwartki), Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Grecji (piątki).

Natomiast w codziennym magazynie "Euranet Plus" o godz. 15.45 znajdzie się wiele przydatnych informacji o tym, gdzie można znaleźć pracę w krajach UE, jak studiuje się na europejskich uczelniach, jak zdobyć unijne fundusze oraz w jaki sposób decyzje podejmowane na szczeblu unijnych instytucji wpływają na nasze codzienne życie.

W każdy poniedziałek o godz. 12.10 na "Europejski lunch" z udziałem słuchaczy zaproszą dziennikarze Polskiego Radia od lat zajmujący się tematyką unijną. Wraz z gośćmi z państw Wspólnoty i ekspertami skomentują najważniejsze wydarzenia w krajach członkowskich w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej. Ponadto co piątek o godz. 15.10 w "Unii Niezwykłych Projektów" Program Czwarty zaprezentuje przedsięwzięcia popularyzujące historię i badania naukowe w nowoczesnych muzeach i zabytkach oraz atrakcje turystyczne i rekreacyjne, realizowane w Polsce dzięki funduszom unijnym.


Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 13 radiofonii z państw członkowskich z Unii Europejskiej. Wśród nich, oprócz Polskiego Radia, znajdują się m.in. belgijskie RTBF, francuskie BFM, czy bułgarskie BNR, greckie Radio Skai. Audycje tworzone w ramach Euranet Plus emitowane są w 12 oficjalnych językach wspólnoty i poświęcone są Unii Europejskiej, podejmując zagadnienia o tematyce politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej. Są wśród nich codzienne serwisy informacyjne, przeglądy prasy i magazyny europejskie.

Euranet Plus działa jako Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych (EEIG). Powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w celu poprawy komunikacji pomiędzy UE a jej obywatelami oraz przybliżenia słuchaczom zagadnień unijnych. Euranet Plus to rozbudowana forma projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012 i był oparty na podobnych założeniach.

Euranet Plus rozpocznie działalność 2 kwietnia 2013 roku, uczestniczą w nim wszystkie cztery krajowe anteny Polskiego Radia. Wiceprzewodniczącym Rady Członków Euranet Plus jest prezes Zarządu Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski.

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską.