Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Grzymkowska 23.11.2015

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
Posłuchaj
  • Jacek Jackowski o najstarszych nagraniach utworów i tańców ludowych (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski o planowanym drugim tomie swojej pracy oraz o pewnym szczególnym przedsięwzięciu (Źródłogranie/Dwójka)
Czytaj także

Dzięki pracy badacza możemy przenieść się w czasie o ponad 100 lat i przekonać się, jak brzmiała muzyka ludowa w pierwotnym, surowym kształcie, nietknięta wpływami popkultury. Jacek Jackowski opowiadał o historii tych nagrań i o najnowszym projekcie "Ochrona i popularyzacja pierwszych nagrań dźwiękowych muzyki podhalańskiej" zrealizowanym w ramach Programu "Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna" przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem we współpracy z Instytutem Sztuki PAN.

Okładka książki Okładka książki

- Wydarzenia II wojny światowej pozbawiło nas znacznej części dziedzictwa, zachowało się ono jedynie w szczątkowej formie. Ta książka opowiada dosyć szczegółowo o historii, natomiast niestety załączona płyta pokazuje w zasadzie już wszystko to, co udało się ocalić z okresu do 1939 roku - mówi Jackowski.

Podczas audycji można posłuchać utworów z początku XX wieku w wykonaniu legendarnego ludowego wirtuoza Bartusia Obrochty. Gość Dwójki zapowiada także płytę "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich" i opowiada o
najstarszych nagraniach podhalańskich zachowanych w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Jacek Jackowski (kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, autor książki "Zachować dawne nagrania. Zarys historii dokumentacji fonograficznej i filmowej polskich tradycji muzycznych i tanecznych")

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 12.00

mg/mc