Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 15.07.2016

Sztuka nieokrzesana włocławskiego Nikofora

- Stanisław Zagajewski osiągnął sławę światową, jeśli chodzi o artystów z kręgów tzw. sztuki surowej - mówiła Krystyna Kotula, przedstawiając sylwetkę twórczą tego oryginalnego rzeźbiarza samouka.
Posłuchaj
  • Krystyna Kotula z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku o życiu i twórczości Stanisława Zagajewskiego (Źródła/Dwójka)
Czytaj także

Nieznane są jego prawdziwe nazwisko i data urodzenia: w wieku dwóch lat został podrzucony pod kościół św. Barbary w Warszawie. - Sam podkreślał, że już jako dziecko w zakładach opiekuńczych najbardziej lubił lepić figurki z gliny - opowiadała Krystyna Kotula z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Talenty artystyczne, które Stanisław Zagajewski ujawniał już za młodu, spowodowały, że postanowiono wysłać go do szkoły budowalnej…

Zanim osiadł we Włocławku, zanim doceniono jego talent ("wcześniej kojarzył się z kloszardem, który pcha przez miasto dziecięcy wózek ze sforą piesków"), imał się wielu zajęć – był kucharzem, ogrodnikiem, krawcem. Wielki przełom w jego życiu przyniósł dopiero rok 1983.

***

Przygotował: Piotr Kędziorek

Gość: Krystyna Kotula (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał wyemitowany w audycji "Źródła".

jp/bch