Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Zdzieborska 05.01.2017

Sztuka naiwna według Aleksandra Jackowskiego

- Termin ten określa twórczość ludzi, którzy realizują się niezależnie od tego, co powiedzą inni ludzie. Takim przykładem w Polsce był choćby Nikifor, który miał w sobie jakąś tajemnicę i prowadził działalność artystyczną w oderwaniu od otaczającej go społeczności – tak o sztuce naiwnej mówił w archiwalnym wywiadzie Dwójki zmarły 1 stycznia słynny antropolog i historyk sztuki.
Posłuchaj
  • Rozmowa archiwalna z Aleksandrem Jackowskim (Źródła/Dwójka)
Czytaj także

- Stosowany za granicą termin "naiwny" może być postrzegany pejoratywnie. Ja bym raczej użył określenia – "osobny", co podkreśla fakt, że tego rodzaju twórcy nie są związani z żadnym kierunkiem artystycznym. To jest ich ekspresja indywidualna, którą można określić profesjonalizmem ograniczonym do określonej dziedziny. Tak jak w przypadku wykonawców ludowych, którzy osiągnęli mistrzostwo w tym, co robią. Nazwałem to kiedyś wirtuozerią jednej gamy – powiedział Aleksander Jackowski, który w 1995 roku opublikował książkę "Sztuka zwana naiwną. Zarys encyklopedyczny twórczości w Polsce".

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o granicy między sztuką ludową i naiwną oraz o twórczości rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego.

***

Z nagrań archiwalnych

Rozmawiali: Anna Szewczuk i Piotr Kędziorek

Gość: Aleksander Jackowski (antropolog, historyk sztuki)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 12.13

Materialy wyemitowany w ramach audycji "Źródła".

mz/mc