Logo Polskiego Radia
Dwójka
Katarzyna Wasilewska 04.07.2013

Wóz, opowieść i Podlasie

Etnolodzy, artyści, animatorzy kultury będą podróżować cygańskim wozem po Podlasiu, zbierając przez 40 dni miejscowe historie. O projekcie ”Wędrujące opowieści” mówiły w ”Źródłach” etnolożki i animatorki kultury Weronika Brączek i Agata Humel.
Województwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańcówWojewództwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańcówfot. Wikipedia, Yaros, lic.CC

Romantyczny pomysł zrodził się z chęci jeżdżenia koniem i wozem. Autorki chcą na podstawie wymiany opowieści z mieszkańcami mijanych wsi i zaproszonymi do współpracy artystami tworzyć coś nowego, jednocześnie proponując animacyjne działania. Motywem przewodnim ma być kultura romska.

Fotografki z ”Gęsiej skórki" sportretują całe rodziny opowiadaczy ze Smolników, Igrył, Kamionki Starej. Można będzie podziwiać ogniste tańce zespołu ”Sarakina”, posłuchać muzyki "Południc Elektronic" i zobaczyć ”Diabły” Doroty Kędzierzawskiej, a także filmy o tematyce cygańskiej Tony’ego Gatlifa. Wóz mają tworzyć wszyscy uczestnicy programu " Wędrujące opowieści”.

Wóz rusza w drogę 20-go lipca.

kw