Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 17.02.2017

Andrzej Trzebiński. Cudowny 22-latek, którego zabrała wojna

- Jak na tak młodego twórcę zostawił nam po sobie sporo skarbów - podkreślał prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o poecie i publicyście, który został rozstrzelany podczas ulicznej egzekucji w listopadzie 1943 roku w Warszawie.
Posłuchaj
  • O życiu i twórczości Andrzeja Trzebińskiego mówi prof. Maciej Urbanowski (Wyspa skarbów/Dwójka)
Czytaj także

Tadeusz Gajcy wiki 1200.jpg
"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

- I przejmujący dziennik, i dramat "Aby podnieść różę", i poruszająca, budząca ciągłe spory, krytyka literacka, i poezja. Wreszcie: "Sztuka i Naród", legendarne pismo okupacyjnej Warszawy – wyliczał prof. Urbanowski dokonania młodego twórcy. Trzebiński, jak przypominał badacz, miał również ambicje społeczno-polityczne: - Myślał o ruchu kulturowym, takiej ponadpartyjnej płaszczyźnie pokolenia wojennego.

W audycji była równiez mowa o mistrzach Andrzeja Trzebińskiego, o sporach ideowych z Czesławem Miłoszem, o "Pamiętniku", który "przeradza się czasem w modlitewnik". Z radiowych archiwów przedstawiliśmy wspomnienia młodszej siostry Andrzeja Trzebińskiego - Zofii.

prof. Maciej Urbanowski "Pamiętnik" to wyjątkowy dokument, który pozwala zrozumieć również pokolenie Trzebińskiego

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (autor opracowania i posłowia książki "Polska fantastyczna" zawierającej szkice, dramat i wiersze A. Trzebińskiego, która ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa LTW)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/bch