Logo Polskiego Radia
Dwójka
migrator migrator 07.01.2008

Głosy z przeszłości: Jerzy Kawalerowicz

W „Głosach z przeszłości” – przypominamy postać Jerzego Kawalerowicza, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

W archiwalnych nagraniach dokonanych kilka lat temu w ramach „Zapisków ze współczesności” wybitny reżyser i scenarzysta opowiadał o swoim życiu, własnym filmowym spojrzeniu na wielkie dzieła literackie i wydarzeniach historycznych, które stały się tłem i tematem zarazem jego filmów.

Urodzony w 1922 r. na Kresach Rzeczypospolitej, z nich też wywiódł specyficzne psychologiczno-moralne zainteresowanie postawami ludzi uwikłanych w dziejowe wydarzenia. A sięgał po tematy nietuzinkowe. Jego „Matka Joanna od Aniołów” na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza, to opowieść o wewnętrznym konflikcie moralnym, religijnym, a przede wszystkim ludzkim. „Austeria” – obraz zrealizowany według powieści Juliana Stryjkowskiego – jest wielowątkowym freskiem pokazującym dzieje żydowskiej rodziny galicyjskiej, której losy nierozerwalnie splotły się z historią Polski porozbiorowej. „Faraon” ekranizacja powieści Bolesława Prusa zwróciła uwagę świata nie tylko na polską literaturę, ale i na aktorów grających w tym filmie (Jerzy Zelnik w roli tytułowej i Barbara Brylska jako Kama). Film „Za nic” – historia skazańca i uciekiniera z rosyjskiej niewoli była chyba najbardziej związana ze światem jego dzieciństwa – stąd wywodzący się Polacy najczęściej byli skazywani na carską niewolę. Jeden z ostatnich filmowych obrazów Jerzego Kawalerowicza to „Quo vadis” według powieści Henryka Sienkiewicza. W czasie realizacji tego filmu, niemal na jego planie, Bożena Markowska nagrała „Zapiski ze współczesności” – Jerzego Kawalerowicza. Utrwalony na taśmie radiowej i zachowany w archiwum Polskiego Radia, głos zmarłego przed kilkoma ledwie dniami wybitnego twórcy polskiego kina, odtworzymy w audycji z cyklu „Głosy z przeszłości” – na naszej antenie od poniedziałku do piątku , codziennie o godz. 14.45.