Logo Polskiego Radia
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 29.09.2017

Stefan Themerson. Pisarz, filmowiec, awangardzista

"Nie wiem, jak siebie nazwać. Gramatycznie nie jestem rzeczownikiem, jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać" – pisał o sobie Stefan Themerson.
Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu Apteka, 1930Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu "Apteka", 1930materiały promocyjne

- To zupełnie niezwykła postać, bo obszar jego zainteresowań intelektualnych był ogromny i na scenie, nie tylko literackiej, był postacią wyjątkową – powiedział o Themersonie gość audycji Wacław Holewiński. Pisarz debiutował jako 19-latek w piśmie "Głos Prawdy". Bardzo szybko też wydał pierwszą książkę, gdyż już po roku napisał "Historię Felka Strąka". - Podobnie jak do innych książek, tak i do tej okładkę zaprojektowała jego żona Franciszka. Oboje zresztą stanowili niezwykły duet twórczy. Przed wojną nakręcili siedem filmów – stwierdził gość "Strefy literatury".

- Wielu z naszych słuchaczy widziało na pewno etiudę filmową Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Ona została zrealizowana pod wpływem filmu Themersona "Przygoda człowieka poczciwego. Humoreska irracjonalna" – jedynego filmu, który się zachował. To były filmy inne, to był ciągły eksperyment, awangarda – powiedział Wacław Holewiński.

Gdzie wybuch II wojny światowej zastał Themersonów i dlaczego po upadku Francji tylko Franciszce udało się uciec do Anglii? Kiedy powstała najważniejsza książka awangardowego pisarza - "Wykład profesora Ma" i dlaczego wstęp do niej napisał sławny angielski filozof Bertrand Russell? O tym wszystkim usłyszysz audycji kreślącej pasjonujący portret literacki Stefana Themersona.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Wacław Holewiński

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch