Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Wichowski 02.07.2021

Czesław Miłosz. Ogrodnik polskiej poezji

"W całej tradycji kultury polskiej jest dużo dziecięcej, czarującej ufności, optymistycznego stosunku do świata, aprobaty, afirmacji. Uważam życie za zachwycające, ale łączy się to u mnie z bardzo głębokim pesymizmem" - w Programie 2 Polskiego Radia słuchaliśmy archiwalnych wywiadów z Czesławem Miłoszem i wspomnień bliskich mu osób.

"Co nie jest wymówione, zmierza do nieistnienia" - twierdził Czesław Miłosz. Urodził się 110 lat temu - 30 czerwca 1911 roku. 


22:25 O wszystkim z kulturą Dwójka 2 lipiec 2021 17_29_59v1.mp3 Wspomnienia w 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

W innym ze swoich wierszy pisał też: "Tak mało powiedziałem, nie zdążyłem". Wielbiciele jego poezji, czytelnicy z całego świata nie tylko książek poetyckich Miłosza, także jego tomów esejów i licznych przekładów, na pewno sądzą jednak, że jego "namiętna pogoń za rzeczywistością" – jak Miłosz nazywał twórczość poetycką  zakończyła się pełnym sukcesem. 

W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy nagrania, także wypowiedzi noblisty z różnych okresów życia i fragmenty rozmów, które z poetą przeprowadzili Renata Gorczyńska, Jerzy Illg oraz Małgorzata Mietkowska. Usłyszeliśmy też wspomnienia krewnych, przyjaciół, znajomych, znawców i wielbicieli twórczości Czesława Miłosza, m.in. Andrzeja Miłosza, Józefa Czapskiego, Julii Hartwig, Teresy Walas, Agnieszki Kosińskiej i Andrzeja Franaszka.

Czytaj także:

Miłosz mówił o swoim dziecięcym i młodzieńczym zamiłowaniu do natury: "Moja miłość do przyrody miała wtedy cechy literackiego mitu. Trudno jednak odnieść się lekceważąco do podrostka, który recytuje z pamięci łacińskie nazwy wszystkich ptaków występujących w Polsce". - Zajmował się roślinami, trytonami – jest wiersz o trytonach  i w domu, na piecu mieszkał puchacz, to była sowa Czesława - wspominał Andrzej Miłosz, brat poety. - Mama bardzo się gniewała, bo puchacz w dzień spał, a w nocy pohukiwał. Rośliny, ptaki, to było jego dziecięce i młodzieńcze hobby.

"Na wielu lekcjach w szkole byłem po prostu nieobecny - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym nagraniu. - Rysowałem mapy swojego idealnego kraju. Składał się on wyłącznie z lasów, nie było dróg, tylko rzeki i kanały - opowiadał. - Wstępu do tego kraju nie mieli zwykli śmiertelnicy, jedynie godni tego zaszczytu".


NAC_Miłosz_1200.jpg
Ucieczka twórców kultury na emigrację

Pierwszy tom wierszy, "Poemat o czasie zastygłym", Czesław Miłosz wydał w 1933 roku. W 1951 roku poprosił o azyl polityczny, zamieszkał najpierw we Francji, potem w Stanach Zjednoczonych. W 1980 roku poeta otrzymał literackiego Nobla, rok później po raz pierwszy po wielu latach przyjechał do Polski. W 1993 roku na stałe zamieszkał w Krakowie. Bardzo lubił czytać swoje wiersze i wspaniale to robił. Ci, którzy mieli szczęście słyszeć poetę czytającego publicznie, na pewno tego nie zapomną. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dorota Gacek

Data emisji: 2.07.2021

Godzina emisji: 17.30

uk