Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 01.01.2011

Pogaduszki o Ludwiku Jerzym Kernie

Poeta i satyryk, gwiazda ostatniej strony krakowskiego "Przekroju", autor kultowego "Ferdynanda Wspaniałego".
Ludwik Jerzy Kern z żoną, Martą Stebnicką, 1967.Ludwik Jerzy Kern z żoną, Martą Stebnicką, 1967.źr. Wikipedia/fot. Jan Popłoński
Posłuchaj
  • Tadeusz Nyczek wspomina pisarza w audycji "Pogaduszki o Ludwiku Jerzym Kernie" przygotowanej przez Iwonę Malinowską i Bogumiłę Prządkę (PR, 2.01.2011)
Czytaj także

Dziś "Przekrój" jest tygodnikiem warszawskim, ale do 2002 roku wydawany był w Krakowie. To z nim związał się na długie lata zmarły w październiku 2010 roku Ludwik Jerzy Kern – znany poeta, satyryk, autor fraszek, bajek, książek dla dzieci (m.in. "Proszę słonia" i "Ferdynand Wspaniały"), a także tekstów piosenek (m.in. "Cicha woda", "Nie bądź taki szybki Bill" czy "Lato, lato").

W 1948 roku do redakcji "Przekroju" rekomendował Ludwika Jerzego Kerna – wówczas autora dwóch wierszy zamieszczonych w "Szpilkach" – sam Konstanty Ildefons Gałczyński, który przenosił się właśnie do Szczecina. W krótkim czasie Ludwik Jerzy Kern "zrewolucjonizował" ostatnią stronę "Przekroju", zamieszczając na niej m.in. kolejne mini felietoniki "O Wacusiu", z których do dziś się śmiejemy – doczekały się bowiem wydania książkowego. Z dezaprobatą odnosił się do przeniesienia redakcji "Przekroju" do Warszawy i późniejszych zmian w tygodniku.

Nawiązując do tytułu książki Ludwika Jerzego Kerna "Pogaduszki", zawierającej rozmowy autora o "Przekroju" i środowisku literacko-artystycznym Krakowa, autorki audycji – Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka – wybrały formę "pogaduszek" z gościem na temat bogatej twórczości naszego bohatera, który współpracował także z radiem. Często wygłaszał swoje nowe wiersze w "Parnasiku" lub "Podwieczorku przy mikrofonie". Gościem audycji był Tadeusz Nyczek – krytyk literacki i teatralny związany z tygodnikiem "Przekrój".

– We wszystkim, co pisał, starał się wyciągać wnioski z życia, które go otaczało. Podkreślał małe sprawy, w jego tekstach jest mnóstwo nazw własnych: tytułów, szyldów sklepowych i innych drobiazgów. Z tych tekstów dałoby się wypreparować cały obraz rzeczywistości i obyczajów, które wtedy panowały, w których przełamywało się przedwojenne z powojennym – mówił Tadeusz Nyczek. Kern był mistrzem obserwacji i wydobywania śmieszności drobnych zdarzeń, ale zawsze był to śmiech dobrotliwy raczej niż złośliwy. W cyklu "O Wacusiu" znalazł sobie wygodną formę subtelnej satyry na socjalistyczną rzeczywistość.

Kern jest także autorem utworów dla dzieci – "Proszę słonia" oraz "Ferdynanda Wspaniałego" o przygodach psa, który marzył by zostać człowiekiem. Marzenia te spełniał we śnie, stawał wtedy na dwóch łapach, zakładał ubranie i przemierzał miasto. Napotkani ludzie brali go za człowieka, dzięki temu Ferdynand przeżywał liczne, często humorystyczne przygody i poznawał wiele ciekawych osób.

Aby wysłuchać całej audycji "Zakładka literacka", kliknij ikonę dźwięku "Wspomnienia o Ludwiku Jezrym Kernie", w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.