Logo Polskiego Radia
Dwójka
Piotr Grabka 13.05.2024

Kręgi bliskości – Rok Kazimierza Wierzyńskiego: Wierzyński i Grydzewski

Kolejna audycja z cyklu "Kręgi bliskości" poświęcona była relacji Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego.

Niezwykły poeta i znakomity wydawca. Byli rówieśnikami, obaj urodzili się w 1894 roku. Umarli też prawie w tym samym czasie: Wierzyński w 1969, Grydzewski w 1970. Przyjaźnili się prawie pół wieku. 

Tę przyjaźń, po latach, śledzimy głównie poprzez ich korespondencję opracowaną przez prof. Beatę Dorosz (ukazała się we wrześniu 2022 roku). To ponad 1100 listów z lat 1920-1969. W epistolograficznym dorobku obu autorów stanowi najobszerniejszy zbiór listów.

Pozostałe odcinki cyklu:

Mojego gościa - dr. Pawła Chojnackiego zapytałem o to, jaki wyłania się z tej korespondencji obraz innych skamandrytów (Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Jan Lechoń i Jarosław Iwaszkiewicz). Jaką rolę w tej korespondencji odegrała żona Wierzyńskiego? O to, jak często mieli okazję rozmawiać twarzą w twarz w czasie, gdy Wierzyński mieszkał w Sag Harbor w Stanach Zjednoczonych, o to, jaki obraz świata wyłania się z ich korespondencji, czy wierzyli w Zachód i w jego chęć pokonania komunizmu?

Rozmawialiśmy także o stosunku poety i wydawcy do drukowania w Polsce, zwłaszcza w kontekście słynnego oświadczenia Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie o niedrukowanie w kraju.

Wacław Holewiński

***

Tytuł audycji: "Kręgi bliskości" w ramach pasma "Rozmowy po zmroku"

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Paweł Chojnacki

Data emisji: 13.05.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/mgc