Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 19.06.2013

Mroczna tajemnica potomków buntowników z Bounty

– To opowieść o tym, co się dzieje z człowiekiem, kiedy uwierzy, że nie ma nad sobą żadnego systemu sprawiedliwości, że sam dla siebie stanowi prawo – mówił w Dwójce o swoim reportażu "Jutro przypłynie królowa" Maciej Wasielewski.
Fragment okładki książki Jutro przypłynie królowa Macieja WasilewskiegoFragment okładki książki "Jutro przypłynie królowa" Macieja Wasilewskiegowyd. Czarne
Posłuchaj
  • Z Maciejem Wasielewskim, autorem książki "Jutro przypłynie królowa", rozmawia Monika Pilch (Wybieram Dwójkę)
  • Aleksander Laskowski o polskim programie kulturalnym w Turcji na rok 2014 (Wybieram Dwójkę)
  • Z Magdą Hueckel o jej wystawie "Anima" rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

Pitcairn to najmniejsza zamieszkała przez ludzi wyspa na świecie – skrawek lądu (cztery kilometry kwadratowe) na Oceanie Spokojnym, około pięćdziesięciu mieszkańców. W 1790 roku do jej brzegów przybił brytyjski okręt Bounty. Buntownicy, wraz z porwanymi Tahitańczykami, zeszli na ląd. Rozpoczęli istnieje swoistej – odseparowanej, żyjącej swoimi prawami – społeczności.
– Na początku byłem zauroczony legendą buntowników z Bounty – przyznawał w rozmowie z Moniką Pilch Maciej Wasielewski, autor książki "Jutro przypłynie królowa". – Oczywiście wiedziałem, że na wyspie istnieje problem napaści seksualnych, ale to były suche notki gdzieś przeczytane. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że tego problemu będzie w głównej mierze dotyczyć ta książka.
Co reportażysta zastał na Pitcairn, kiedy dostał się tam, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi? Jak działa społeczność, która w pewnym sensie przyzwala na akty przemocy seksualnej? Dlaczego część z mężczyzn z Pitcairn żyje, jak to określił Maciej Wasielewski, w poczuciu, że wolno im prawie wszystko?
***

W "Wybieram Dwójkę" ponadto przedstawiliśmy zapowiedź polskiego programu kulturalnego w Turcji towarzyszącego obchodom 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją w 2014 roku.

Mówiliśmy też o wystawie Anima - to nowy projekt fotograficzny Magdy Hueckel, który można oglądać w poznańskiej Galerii Piekary. W latach 2005-2013 autorka odwiedziła m.in. Algierię, Benin, Demokratyczną Republikę Konga, Etiopię, Kenię, Republikę Południowej Afryki i Rwandę.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

19 czerwca (środa)