Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 08.08.2014

Burzliwe losy Wilnian. Wokół akcji "Burza"

20 listopada 1943 roku wydany został rozkaz o rozpoczęciu akcji "Burza". Była ona pomyślana jako otwarta walka z Niemcami w momencie, gdy następował odwrót sił hitlerowskich. W Dwójce wysłuchaliśmy pierwszej części cyklu o losach Wilnian w czasie II wojny i po 1945 r.
Żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK fot. Wikimedia CommonsŻołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK fot. Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Akcja "Burza". Część 1. (Strefa słowa/Dwójka)
Czytaj także

Akcja ozpoczynała się na hasło radiowe bądź też na rozkaz terytorialnych dowódców Armii Krajowej, którzy uznali, że chwila dojrzała do podjęcia walki na tyłach cofającego się frontu niemieckiego.

Łącznie akcja "Burza" objęła tereny praktycznie całej II Rzeczpospolitej. Sowieci, chociaż chętnie przyjmowali pomoc AK w walkach z Niemcami, po ich pomyślnym zakończeniu aresztowali, rozbrajali, a często nawet rozstrzeliwali mniejsze oddziały polskie. Aresztowanych żołnierzy przymusowo wcielano do armii Berlinga lub wywożono do obozów w głąb Rosji.

Audycja dokumentalna Bartosza Panka i Tomasza Piotrowskiego (IPN Białystok), której wysłuchaliśmy w "Strefie słowa", powstała z nagrań archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej, rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa i Polskiego Radia.

mc/jp