Logo Polskiego Radia
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.03.2018

"Wojciech Has używał wyobraźni plastycznej, by opowiadać o świecie"

- Tak wybierał fabuły, żeby dostarczały mu one okazji do tworzenia filmów wizyjnych, ale nie służyło to tylko efektownym zderzeniom czy rozwiązaniom plastycznym, ale opowieści o świecie, swoistej stylistyce Hasa pełnej melancholii - mówił o kinie słynnego reżysera prof. Tadeusz Lubelski.
Posłuchaj
  • Prof. Tadeusz Lubelski o twórczości Wojciecha Hasa (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Czytaj także

cybulski1200x660.jpg
"Wrażliwy celebryta, towarzyski samotnik". Twarze Cybulskiego

Wielka indywidualność, mistrz stylu, malarz ekranu - Wojciech Has był autorem m.in. takich filmów jak "Pętla", "Wspólny pokój", "Rozstania", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz "Sanatorium pod klepsydrą". - Poza jednym jedynym wyjątkiem, filmem "Złoto", Has adaptował lubianą przez siebie literaturę - podkreślał w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski.

Martin Scorsese powiedział, że tylko dwaj reżyserzy na świecie potrafili pokazać inny wymiar rzeczywistości: Federico Fellini oraz Wojciech Has. Polskiego reżysera niezwykle cenili także inni wybitni światowej sławy reżyserzy, tacy jak David Lynch, Pedro Almodovar czy Luis Bunuel, który "Rękopis znaleziony w Saragossie" oglądał podobno trzykrotnie.

gustaw holoubek 1200 PAP.jpg
"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Z twórczością Wojciecha Hasa łączy się także osoba Gustawa Holoubka. Pierwszą główną rolę filmową aktor ten zagrał w "Pętli", debiucie Hasa z 1957 roku. - Od tego momentu Holoubek, właściwie przez całą twórczość Hasa, stał się jego porte-parole, grał znaczące postaci, z którymi najbardziej Has mógł się identyfikować - tłumaczył krytyk filmowy, historyk i teoretyk kina.

Który film reżysera prof. Tadeusz Lubelski uważa za najwybitniejszy? Między innymi o tym w nagraniu audycji, w której wykorzystano także fragmenty archiwalnego wywiadu prowadzącej z Wojciechem Hasem.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o kinie

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 14.30

pg/jp