Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 31.12.2010

2010 w kulturze polskiej – podsumowanie

W mijającym roku w kulturze działo się bardzo dużo. O ocenie tych różnorodnych przedsięwzięć i inicjatyw mówili w Dwójce minister B. Zdrojewski, prof. D. Folga-Januszewska, B. Świątkowska, prof. A. Rottermund i P. Potoroczyn.
Widownia i scena Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.Widownia i scena Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • 2010 w kulturze polskiej – podsumowanie
Czytaj także

– To nie był łatwy rok – mówił Bogdan Zdrojewski, wskazując na wielość różnego rodzaju kulturalnych inicjatyw i przedsięwzięć. Ostatnie dwanaście miesięcy w kulturze wypadają według ministra pozytywnie: rzeczy dobrych wydarzyło się bowiem sporo. Przede wszystkim Rok Chopinowski – najlepsza w historii Polski promocja naszego kraju. Poza tym wiele zakończonych w 2010 roku ważnych inwestycji (choćby galeria w Sukiennicach), niezwykle istotne przedsięwzięcia legislacyjne (program Kultura+ , nowelizacja Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) oraz kampanie społecznościowe (Mapa Kultury, Republika Książki). Minister Zdrojewski skomentował również zmiany personalne, które miały miejsce w kończącym się właśnie roku, a dotyczyły kluczowych na polskiej kultury instytucji.

Prof. Folga-Januszewska zwróciła uwagę na bardzo pozytywną, jej zdaniem, aktywizację regionalnych środowisk kultury: inicjatywy m.in. w Zakopanem, w Nowym Sączu, na Świętym Krzyżu, otwarcie kilkudziesięciu nowych instytucji muzealnych i paramuzelanych. – To przeniesienie się aktywności z centrum do różnych regionów – mówiła prof. Folga-Januszewska – jest najważniejsze w obecnej reformie kultury.

Bogna Świątkowska z kolei podkreśliła ogromną wagę edukacji w zakresie sztuki i kultury – w obszarze tym, jak się okazuje, jest jeszcze wiele do zrobienia. Panujący w naszym kraju profil kształcenia kulturowego jest już nieco nieaktualny, brakuje mu choćby szerszego, interdyscyplinarnego spojrzenia.

– Po raz pierwszy odczuwam w środowisku muzealników ferment i świadomość nieodwracalności zmian – mówił prof. Andrzej Rottermund, wskazując na pozytywne inicjatywy mijającego roku: ekspozycje w Żelazowej Woli, w krakowskiej Fabryce Schindlera, cieszące się ogromną popularnością wystawy polskiej sztuki w Japonii. Paweł Potoroczyn opowiadał natomiast o planach Instytutu Adama Mickiewicza na przyszły rok, które wiążą się przede wszystkim z polską prezydencją UE.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku 2010 w kulturze polskiej – podsumowanie w boksie Posłuchaj po prawej stronie.