Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 24.01.2012

"W ciemności" i Janusz Kamiński nominowani do Oscarów

Polski dramat Agnieszki Holland został nominowany w kategorii filmu nieanglojęzycznego, a Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu "Czas wojny".
Plan zdjęciowy filmu Agnieszki Holland W ciemnościPlan zdjęciowy filmu Agnieszki Holland "W ciemności"fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Galeria Posłuchaj
  • Jennifer Lawrence podaje listę filmów nominowanych do Oscarów w kategorii filmów nieanglojęzycznych
Czytaj także

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta. 

Mówiąc o szansach filmu "W ciemności" krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik przewidywał kilka godzin temu, że nominacja będzie. - To dobre i uniwersalne kino, ponadto - co ma znaczenie - Agnieszka Holland jest w Hollywood znaną reżyserką - mówił krytyk. Film dostał znakomite recenzje w prestiżowych amerykańskich pismach.




Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Oprócz filmu Agnieszki Holland nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymały: "Bullhead" z Belgii, "Footnote" z Izraela, "Monsieur Lazhar" z Kanady i "Rozstanie" z Iranu. Ten ostatni film w reżyserii Asgahara Farhadiego został już nagrodzony Złotym Globem.


Druga nominacja dla Polaka

Janusz Kamiński otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy operator za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga. "Czas wojny" ("War Horse") jest ekranizacją powieści Michaela Morpurgo, wydanej w Wlk. Brytanii w 1982. Inspiracją dla powstania tej książki były rozmowy z weteranami I wojny światowej. Podkreślali oni, że ciężki wojenny los był udziałem nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Koni używano do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe, dźwigające broń, ciężki ekwipunek i środki medyczne. Morpurgo podaje, że cała I wojna pochłonęła życie ponad 10 milionów koni.



Głównym bohaterem "Czasu wojny" jest piękny, obdarzony niezwykłą osobowością koń o imieniu Joey, który prosto z angielskiej wioski trafia na front I wojny światowej i tam zadziwia ludzi swoją odwagą, biorąc udział w walkach jako koń kawaleryjski.

Tegoroczne nominacje

Najwięcej, bo 11 nominacji, zebrał film Martina Scorsese "Hugo i jego wynalazek". 10 nominacji otrzymał francuski, niemy film Michaela Hazanaviciusa "Artysta". Oba filmy zostały nominowane w kategorii najlepszy film, w które znalazły się jeszcze: "Spadkobiercy" Alexandra Payne'a, "Extremely Loud and Incredibly Close" Stephena Daldry'ego, "Służące" Tate Taylor, "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena, "Moneyball" Bennetta Millera, "Drzewo życia" Terrence'a Malicka i "Czas wojny" Stevena Spielberga"

Nominacja dla najlepszego reżysera przypadły Michaelowi Hazanaviciusowi za "Artystę", Alexandrowi Payne'owi za "Spadkobierców", Martinowi Scorsese za "Hugo i jego wynalazek", Terrence'owi Malickowi za "Drzewo życia" i Woody'emu Allenowi za "O północy w Paryżu".

Nominacje za najlepszą główną rolę męską otrzymali: Demian Bichir za rolę w "Lepszym życiu", George Clooney - "Spadkobiercy", Jean Dujardin - "Artysta", Gary Oldman - "Szpieg" i Brad Pitt za rolę w "Moneyball".

Nominacje za najlepszą główną rolę kobiecą przypadły Glenn Close za rolę w filmie "Albert Nobbs", Viola Davis za "Służące", Rooney Mara za rolę w "Dziewczynie z tatuażem", Michelle Williams za "Mój tydzień z Marilyn" i Meryl Streep za rolę Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama".

Oprócz filmu Agnieszki Holland, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominowano belgijski "Bullhead", "Footnote" z Izraela, "Monsieur Lazhara" z Kanady i irański film "Rozstanie".

Polskie nadzieje

Polska liczyła też na wyróżnienie w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. Na skróconej liście do nominacji były "Ścieżki nienawiści" Damiana Nenowa oraz "Zaczarowany Fortepian" Martina Clappa. Jednak żaden z tych filmów nie znalazł się na liście nominowanych obrazów.



Damian Nenow powiedział IAR, że filmem animowanym zainteresował się, gdy zobaczył nominowaną do Oscara "Katedrę" Tomka Bagińskiego. Wtedy właśnie zamiast planowanej ASP wybrał filmówkę. Dodał, że jego film zainspirowany jest bitwą o Anglię. 10-minutowa animacja jest pełna widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D.



Z kolei "Zaczarowany fortepian" w reżyserii Martina Clappa to 30-minutowa animacja lalkowa, zrealizowana w technice stereo 3D, opowieść jest podróżą śladami Fryderyka Chopina.


W kategorii film nieanglojęzyczny nominowano
:

- „In Darkness” („W ciemności”) z Polski w reżyserii Agnieszki Holland

- „Bullhead” z Belgii, reż. Michael R. Roskam

- „Monsieur Lazhar” z Kanady, reż. Philippe Falardeau

- „A Separation” z Iranu, reż. Asghar Farhadi

- “Footnote” z Izraela, reż. Joseph Cedar.


Wśród nominowanych animacji znalazły się:

- „A Cat In Paris”, reż. Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli

- “Chico i Rita”, reż. Fernando Trueba I Javier Mariscal

- “Kung Fu Panda 2”, reż. Jennifer Yuh Nelson

- “Puss in Boots”, reż. Chris Miller

- “Rango”, reż Gore Verbinski


Wśród aktorów nominowanych za role pierwszoplanowe znaleźli się:

- Demian Bichir za rolę w „A Better Life”

- George Clooney za rolę w „The Descendants”

- Jean Dujardin za rolę w „The Artist”

- Gary Oldman za rolę w „Tinker Tailor Soldier Spy”

- Brad Pitt za rolę w “Moneyball”.


Wśród aktorek nominowanych za role pierwszoplanowe znalazły się:

- Glenn Close za „Albert Nobbs”

- Viola Davis „The Help”

- Rooney Mara „The Girl with the Dragon Tatto”

- Maryl Streep za rolę w „Iron Lady”

- Michelle Williams za „My Week With Marilyn”.

84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się za miesiąc, 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.


IAR, PAP, wgntv.com, oscar.go.com/ sm