Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 31.01.2012

Wielkie czytanie Korczaka

To będzie rok dorastania do idei Korczaka – mówi profesor Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Polityki Specjalnej.
Janusz Korczak pomnikJanusz Korczak pomnikfot. Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC

– Był wybitną postacią świata polsko-żydowskiego. Sądzę, że program obchodów nakierowany na tę jego główną myśl – traktowania małych ludzi "po ludzku" – jemu samemu bardzo by się podobał – mówi w Jedynce Olga Zienkiewicz z Żydowskiego Instytutu Historycznego. – Nie chcemy, żeby jego męczeństwo przesłoniło jego dokonania, czyli tego, co robił i jaką spuściznę zostawił, a także jak bardzo aktualna jest ta spuścizna – dodaje.

Profesor Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej wyraża swoją nadzieję, że idee Korczaka dotrą do szerokiego grona nauczycieli i młodzieży. Jak dodaje, Rok Korczaka może stać się prawdziwym remedium na totalitaryzm i zachodnią pedagogikę autorytarną.

Janusz Korczak w Radiach Wolności

Z okazji Roku Korczakowskiego zaplanowane zostały liczne wykłady i prelekcje, które mają przybliżyć nam tę postać. Jest to też okazja do tego, by zastanowić się nad współczesną edukacją w Polsce i nad tym, czy nasza szkoła korzysta z idei Korczaka.

Od maja do października odbywać się będzie seria spacerów śladami Janusza Korczaka po Warszawie. W ramach obchodów odbędzie się także wielkie czytanie Korczaka zatytułowane "Korczak na językach świata", a na koniec roku zaplanowana jest wielka międzynarodowa konferencja.

Janusz Korczak znany też jako Stary Doktor albo Pan Doktor: lekarz, pedagog, publicysta, działacz społeczny na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków. Był też pionierem działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.

O tym, jak Janusz Korczak oceniłby dzisiejszą polską szkołę i jakie jest najważniejsze dziedzictwo Korczaka, rozmawiają goście "Wieczoru z Jedynką": koordynator obchodów roku Korczakowskiego Olga Zienkiewicz, pedagog Krystyna Starczewska oraz profesor Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Audycję przygotowała Katarzyna Jankowska.

(kas)