Logo Polskiego Radia
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 27.10.2014

Jaka będzie Ukraina po wyborach parlamentarnych?

Na Ukrainie zakończyły się wybory do Rady Najwyższej. Wielu obywateli kraju wyraża nadzieję, że naród dojrzał, a Majdan pokazał, co jest ważne i wartościowe. Czy jednak Ukraińcy obudzili się po wyborach w nowej ojczyźnie?
Wybory parlamentarne na UkrainieWybory parlamentarne na Ukrainie PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Posłuchaj
  • Jaka będzie Ukraina po wyborach parlamentarnych? (3 strony świata/Trójka)
Czytaj także

Władimir Fesenko, dyrektor Centrum Stosowanych Badań Politycznych „Penta” w Kijowie uważa, że na mówienie o nowej Ukrainie jest za wcześnie. - Myślę, że proces formowania i budowania nowego państwa zajmie nam jeszcze parę lat i niestety będą to bolesne lata. Po pierwsze dlatego, że mamy i póki co będziemy mieli wojnę, a po drugie, i ważniejsze, dlatego, że duża cześć społeczeństwa nie jest gotowa na zmiany - mówi ekspert. Dodaje, że "część ludzi przyzwyczaiła się do skorumpowanej, starej konstrukcji i umie się w tym wszystkim poruszać, a cześć jest po prostu dostać konserwatywna". - Oni jeszcze po radziecku postrzegają świat - podsumowuje.

Już teraz można prognozować, że nowy parlament będzie popierał integrację z Europą, co oczywiście będzie przez Unię dobrze przyjęte. A jak będą wyglądały relacje z Rosją? - Ukraina stopniowo przyzwyczaja się do tego, że wróg stoi u drzwi. Wcześniej ludzie różnie odnosili się do Rosji, ale większość traktowała Rosję jako rodzinne państwo, przyjaciela, brata. A tu nagle okazało się, że ten przyjaciel stał się wrogiem, zabiera twoją ziemię i prowadzi wojnę - stwierdza Fesenko.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ekspert mówi o wynikach wyborów, partiach, które wejdą w skład Rady Najwyższej, i prawdopodobnej strategii władz rosyjskich względem Ukrainy.

Audycji "Trzy strony świata", którą przygotowuje Ernest Zozuń, można słuchać w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(IAR/iwo)