Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Gierczak 18.03.2011

Ruszyła akcja społeczna Trójki i "Newsweeka"!

Program 3 Polskiego Radia i "Newsweek" rozpoczęli akcję społeczną "Adopcja po polsku", którą patronatem honorowym objęły Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska oraz pani Henryka Krzywonos.
Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magda Jethon (L), dziennikarz Joanna Mielewczyk (2L), redaktor naczelny tygodnika Newsweek Wojciech Maziarski (2P), Agnieszka Putkiewicz (P) podczas konferencji inaugurującej akcję adopcja po polskuDyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magda Jethon (L), dziennikarz Joanna Mielewczyk (2L), redaktor naczelny tygodnika Newsweek Wojciech Maziarski (2P), Agnieszka Putkiewicz (P) podczas konferencji inaugurującej akcję "adopcja po polsku"PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Konferencja prasowa inaugurująca akcję "Adopcja po polsku"

Akcję "Adopcja po polsku" zainaugurowała specjalna konferencja prasowa, która odbyła się w piątek, 18 marca o godz. 12.00 w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia.

A 21 marca na antenie Trójki dzień specjalny. Cały poniedziałek poświęcony był zagadnieniom związanym z adopcją. W audycjach znalazły się m.in. materiały o akcji, opowieści o rodzinach adoptujących dzieci, przedstawiona została sytuacja dzieci w Polsce, przyczyny adopcji.

Od 22 marca do końca kwietnia "Adopcja po polsku" w audycjach "TuBaron" (godz. 11.10) oraz popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" (piątki, godz. 16.20). Autorką cyklu jest Joanna Mielewczyk.

Wśród poruszanych zagadnień omawiane będą m.in. formy opieki zastępczej, jawność adopcji, kto może zostać rodzicem adopcyjnym, relacje między rodziną a dziadkami, problemy dziecka w przyszłości, poszukiwanie rodziców biologicznych, adopcja a in vitro. Ale przede wszystkim Trójka będzie przedstawiać sytuację dzieci. Opowie o ich rodzinach biologicznych i adopcyjnych, o prawie, które przede wszystkim ich powinno dotyczyć i o ich interesy dbać, a także o stereotypach i społecznym postrzeganiu.

Więcej na stronie adopcjapopolsku.pl.

Według raportu Fundacji Świętego Mikołaja z 2009 roku oraz danych statystycznych Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, około 14 500 dzieci tylko w I półroczu 2008 zostało zabranych z domów, w 2009 roku prawie 30 tysięcy znajdowało się w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych, a adoptowanych jest około 3 200 dzieci rocznie. Dziś co piąta para w Polsce musi zmierzyć się z niepłodnością.

W "adopcyjnej kolejce" kilka tysięcy par czeka na dzieci średnio 3 lata. W 2009 roku pod nadzorem sądów pozostawało 210 350 małoletnich, z czego zaledwie 4 266 z nich to naturalne sieroty. W tych sprawach rodzice aż 19 239 małoletnich zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Dzieci, które mogłyby wychowywać się w rodzinie, często czekają latami lub nie doczekują się wcale.